Який тип велосипеда тобі варто вибрати?

Настав той день коли ви нарешті зважилися придбати собі велосипед. Відкриваєте сайт магазину і вуаля, виявляється вибір двоколісних настільки великий, що очі розбігаються і ви губитеся від цього різноманіття. Добре, якщо це не перший ваш байк, тоді ви вже чітко уявляєте який тип велосипеда вам потрібен.

Гірські велосипеди (позашляховики)

Одним з найпопулярніших типів велосипедів вважається гірський велосипед або маунтинбайк (від англ. mountain - гора, MTБ). Цей вид велосипеда є універсальним, так як на ньому можна катати як по рівних міських дорогах і трасах, так і по бездоріжжю за містом і в важкопрохідних місцях по лісі.

У свою чергу, в залежності від застосування виділяють кілька типів МТБ-байків:

 • Фрірайд (freeride)
 • Даунхилл-байки (downhill)
 • Стрітрайд (streetride)
 • Кросськантрі (cross-country)
 • Дертрайд (dirtride)

Як можна здогадатися з перекладу назв цих типів велосипедів, кожен з них призначений для певних умов і стилю їзди. Так, наприклад, фрірайд - це універсал, на якому можна їздити практично скрізь. Стрітрайд (англ. Street - вулиця) - більше підходить для міських велопокатушек, кросськантрі - типовий позашляховик і т. д.

Гірські байки легко впізнати за зовнішнім виглядом: міцна потужна рама, широкі колеса з щільними покришками і шипованим протектором, дисковий або ободной гальмо, масивна вилка-амортизатор.

Серед МТБ-байків особливе місце займає т.зв. двопідвіс. Це гірський велосипед, який обладнаний одночасно переднім і заднім амортизатором, причому найчастіше задня підвіска встановлюється під сидінням і робиться більш потужною. Цей вид байка призначений для повноцінних покатушек в горах і є найбільш прохідним.

До окремого типу гірських велосипедів відносяться МТБ-електробайкі. Цей вид велосипедів став новим етапом у розвитку велоїндустрії. Технічний прогрес не стоїть на місці і електробайк зміг об'єднати в собі всі переваги гірських велосипедів та електроскутерів. На такому велосипеді можна проїхати від 60 до 120 км на одному заряді. При цьому електропривод не дає розслабитися: він не крутить педалі замість райдера, а просто допомагає велосіпедисту долати важкі ділянки маршруту, забезпечуючи нормальний пульс і задоволення від катання.

Багато з них є двухподвеснимі і призначені для екстремальних покатушек як в горах так і по різним важкопрохідним ландшафтам. Катаючись на Е-байці по бездоріжжю рівнинній місцевості, можна отримувати ті ж відчуття і заряд позитиву, що і в горах.

Також до МТБ виду можна віднести фетбайкі - це позашляховики оснащені товстими широкими покришками. Фетбайк має підвищені показники прохідності і на ньому можна вільно катати по будь-якому бездоріжжю і в будь-яку погоду: сніг, пісок, коріння, бруд, кам'янистий ґрунт - всі ці перешкоди не страшні для власників фетбайков.

Також варто приділити увагу, нового виду гірських велосипедів, який набирає популярність серед велосіпедистов - МонстрКросс. Це гірський велосипед з кермом "бараном". Монстркроссбайк є універсальним і на ньому можна катати практично на будь-якому дорожньому покритті, не втрачаючи швидкість від опору вітру за рахунок правильного анатомічного положення рук. Якщо потрібно їхати в зручній позі і з мінімальними втратами на опір вітру; не хочеться виламувати кисті, а їхати в анатомічно зручному положенні рук. Якщо при цьому спереду не трек, асфальт або накатана грунтовка, а повна невідомість, на допомогу приходить МонстрКросс:)

Спортивні велосипеди

Як неважко здогадатися, спортивні велосипеди функціонально призначені для участі в велоперегонах. Однак, широко використовуються в повсякденних Велопокатушки.

До розряду спортивних велосипедів відносяться:

 • Шоссейники (роудбайк)
 • Циклокросовий велосипед (велокрос)
 • Трекові
 • Обробні

1Шосейні велосипеди

Використовуються для участі в велоперегонах на шосе. характерними особливостями шоссера є - легких вага, барановідний кермо і надтонкі покришки - сліки. Такі велосипеди мають підвищені аеродинамічними властивостями, завдяки чому на них можлива їзда на високих швидкостях. Однак, катання на цьому виді велосипедів передбачає наявність хорошого дорожнього покриття, т. я. вони зовсім не підходять для їзди по бездоріжжю.

2Ціклокросс

За зовнішнім виглядом нагадує шосейник, проте оснащений більш потужною рамою і широкими покришками. Ціклокросовий велосипед більше адаптований для гонок і швидкісної їзди по бездоріжжю, чому сприяють шиповані покришки, вдосконалені гальма і більш зручна полегшена посадка.

3Трековий байк

Призначений суто для гонок на велотреку. На велосипеді немає гальм і трансмісії. Заднє колесо на таких байках не має вільного ходу і взаємопов'язане з педалями, це зроблено для підвищення швидкісних показників на треку. Вага велосипеда - дуже легкий, що сприяє підвищеним аеродинамічним властивостям.

4Для роздільного старту (обробний)

Швидкісний спортивний вів, використовується для гонок на шосе з роздільним стартом. Володіє найвищими показниками аеродинаміки і швидкості, барановідний кермо оснащений спеціальною підставкою-лежаком для того щоб велосіпедист при їзді міг приймати положення напівлежачи, тим самим збільшуючи обтічність повітря і підвищуючи швидкість руху.

Велосипеди для трюків (фристайл-байки)

Цей тип велосипедів призначений не стільки для катання на них, скільки для виконання різних акробатичних стрибків і трюків. Підійде любителям екстремальних відчуттів.

До таких велосипедів відносять:

 • Тріальні
 • BMX

Тріальні велосипеди оснащуються довгою витягнутої полегшеної рамою, яка має дуже низьку посадку, як правило бувають без сідла або з легким сідлом. Задня покришка в таких велосипедах частіше ширша, ніж передня, що дозволяє велоакробату утримувати баланс, при виконанні трюків.

BMX велосипеди - також призначені для виконання трюків, рама має низьку посадку, а колеса діаметром не більше 20-ти дюймів. Фішкою цього типу велосипедів є кермо, який можна обертати навколо своєї осі в будь-якому напрямку.

Міські велосипеди

Цей вид велосипедів як і гірський має широке застосування і розповсюдження. Призначений для повсякденної їзди на роботу, велопокатушек по місту і заміських трасах. Сітібайки (від англ. Сity - місто) мають зручний і дуже потрібний обвіс, який робить рух по міських вулицях максимально комфортним.

Як правило, це:

 • Комфортного велобагажник або кошика
 • Крила над колесами для захисту від бруду
 • Ланцюгова захист
 • Передній і задні ліхтарі
 • Одна або невелика кількість швидкостей
 • Підніжка
 • Вертикальна посадка

Міські вели ідеально підходять для велопрогулянок вулицями та парками або як основний засіб пересування в межах невеликого міста або селища міського типу.

Гравійні велосипеди

До окремого типу велосипедів варто віднести гравійнікі (від англ. - Gravel - гравій). гравійний вів спочатку призначений для катання по дорогах, усипаним гравієм, звідси і назва. Як правило, комплектується кермом-бараном, який підвищує аеродинамічні властивості велосипеда, покращуючи і без того високі швидкісні показники.

Гравель більш універсальні ніж шоссейники і всім звичні гірські велосипеди і мають добру прохідність. Гревел байки називають ще шосейними велосипедами для поганих доріг. Вони мають більш широку гуму на відміну від шосейних великов і більший грязьовий просвіт. Проте, геометрія рам тут максимально схожа на шосейник, а не на турінг або ціклокросс. Потужна полегшена рама з алюмінію або карбону, дискові гідравлічні або механічні гальма, довга колісна база, широка гума (від 25 до 50 мм) з великим кліренсом і жорстким протектором забезпечують зручну, швидку і комфортну їзду навіть там, де дорожнє покриття відсутній зовсім.

Порада: Гравійнікі відмінно підійдуть і для нашого асфальту в якості міського велосипеда!

Гібридні велосипеди

Гібридний велосипед - це байк-універсал, який об'єднав в собі всі корисні обважування і характеристики гірських, спортивних і міських велосипедів. Можна сказати, що це МТБ-байк, адаптований для їзди по асфальтовому покриттю на довгі дистанції і в будь-яку погоду. Висока полегшена рама, механічні або гідравлічні гальма, колеса великого діаметра - 28 дм, гума з жорстким протектором, амортизаційна вилка з малим ходом - все це дозволяє власникам «гібридів» відчувати себе впевнено на будь-якій трасі і бути повноцінним учасником дорожнього руху.

Велосипеди-туринги

Ця категорія велосипедів з'явилася відносно недавно, в зв'язку з набирає популярність велотуризмом і Велоподорожі на великі відстані. Туристичний велосипед призначений для довгих велопоходів з можливістю кріплення повноцінного туристичного спорядження.

Оснащений серйозним обвісом, розрахованим на тривалі поїздки:

 • Сталева або титанова утяжеленная рама
 • Потужний задній і/або передній багажник
 • Грязьова захист
 • Велика кількість бонок для кріплення велосумок і фляг
 • Задні і передні ліхтарі з великим запасом заряду і/або працюють на динамо-машині

На закінчення, хотілося б відзначити, що типів, видів і підвидів велосипедів настільки багато, а їх класифікації за різними категоріями настільки різна, що вмістити все в одній невеликій статті просто неможливо.

Ми наважилися описати основні моделі, які користуються найбільшою популярністю у велосіпедистов, однак є ще і такі категорії велосипедів як: складні Вели, дитячі, жіночі, вантажні, трицикли, мотоцикли-тандеми, лежачих велосипедів, уніциклі, чоппери, круїзери і т. п.

Але про них в окремій статті ...

Асфальт Асфальт і рівний грунт Вибоїстий грунт, спуски Де завгодно

Коментарі до статті «Який тип велосипеда тобі варто вибрати?»

Ваше фото
ДИМА
1 0
Здравствуйте, я хотел бы поинтересоваться, я живу в городе, но тут есть как и нормальные дороги, так и полный пипец, какой посоветуете?
Ваше фото
e
1 0
e
Ваше фото
Сергей
0 0
Статья норм. Одного не хватает: сравнения геометрий. А то на всех картинках один и тот же велосипед :) Не могли бы вы составить сравнительную таблицу для среднего роста? Длина задних перьев, угол наклона подседельной трубы, угол наклона рулевого стакана, длина колёсной базы, ETT (для понимания степени "агрессивности" посадки), те же пресловутые reach и stack (хотя я не понимаю, зачем вообще эти показатели используются для описания конструкции), и т.п.
Ваше фото
Сергей
0 0
Статья норм. Одного не хватает: сравнения геометрий. А то на всех картинках один и тот же велосипед :) Не могли бы вы составить сравнительную таблицу для среднего роста? Длина задних перьев, угол наклона подседельной трубы, угол наклона рулевого стакана, длина колёсной базы, ETT (для понимания степени "агрессивности" посадки), те же пресловутые rich и stack (хотя я не понимаю, зачем вообще эти показатели используются для описания конструкции), и т.п.
Ваше фото
e
0 0
e
Ваше фото
Галина
1 2
Доброго ранку,який краще велосипед однопідвесний,чи двохпідвесний?
Ваше фото
Юрій
0 0
Доброго ранку. Це скоріш залежить від того навіщо він вам, де саме плануєте їздити. Зазвичай двохпідвіс потрібен тільки для екстримальних видів спорту, наприклад швидкісний спуск з гори.
Ваше фото
Тимур
1 1
Какой лучше выбрать велосипед одновременно для езды по городу и для выездов между городами?
Ваше фото
ВІДПОВІДЬ МАГАЗИНА
1 0
Здравствуйте. Вы можете использовать как туринг или гравийник, так и классический гибрид.
Ваше фото
044 232 88 27
057 761 32 72
Пн-Пт 9-18:00 СБ-НД 10-15:00