Як вибрати гірські лижі

Лижі були придумані як інструмент для ведення війни і полювання. Навіть не віриться, що настільки довга і кривава історія у сучасних лиж, які давно вже є спортивним інвентарем.


як вибрати гірські лижі

Давайте розберемо, як влаштовані гірські лижі.

Пристрій гірських лиж

пристрій гірських лиж

Сучасні лижі дуже не багатьом схожі на своїх дерев'яних предків. Тепер використовується дерево лише в осерді. Крім нього лижі мають металевий кант, скользяк і декоративну складову, яка робить лижі помітними на схилі.

Найважливіший елемент лижі - її сердечник. Чим він більш технологічний, тим лижа має більшу торсіонну жорсткість і більш керована на швидкості.

У дорогих гірських лижах використовується клеєний сердечник з декількох порід дерева. У бюджетних - дерева і зовсім немає, замість нього сердечник зроблений з композитного матеріалу. Такі лижі, як правило, відносяться до початкового рівня і не призначені для високих швидкостей, тому що вони стають некерованими.

Покриття гірських лиж

як правильно вибрати гірські лижі

Ковзає лижа на спеціальному покритті. Воно буває 2 типів: спечене і екструдоване. Перше- більш дорожче, володіє високими адгезійними властивостями і, оброблене парафіном, забезпечує відмінну швидкість. Структура такого скользяка пориста, коли ці пори заповнені парафіном, лижі відмінно їдуть, однак, непідготовлений скользяк, навіть дороге спечене покриття, їде гірше простого екструдованого.

Останній – це просто шар щільного поліетилену. Він гірше тримає нанесення ковзаючі мастила і поступається спечених у всьому, крім ціни і експлуатації без обслуговування. З боків скользяка - металева смужка. Вона називається кант і служить для того, щоб лижа могла їхати дугами, врізаючись в твердий сніг і лід.

Геометрія лиж

Ще два важливі параметри - геометрія і жорсткість лиж. Геометрія лижі - це цифрові показники на декорі поверхні. Вони вказують ширину носа, талії і хвоста лижі. Перепаду між хвостом \ носом лижі та її талією дають радіус. Він демонструє, з якою мінімальною дугою лижа може робити різані повороти.

Види гірських лиж

види гірських лиж

Умовно всі лижі можна поділити на ті, які призначені для їзди по підготовленому схилі, і ті, які створені для їзди по пухляку.

Умовно - тому що зараз мейнстрімом є саме універсали, тобто ті, які впевнено себе ведуть на розбитій трасі і задовільно на підготовленої і цілині.

Чим лижа буде більш «оффроадна», тим геометрія у неї буде ширша. Так у спортивній слаломної лижі талія буде, наприклад, 64 мм, а у лижі для пухкого снігу вона може доходити до 120 мм. І не будемо забувати, що талія - це найвужче місце у лижі.

Від середи експлуатації залежить і жорсткість гірських лиж. Так, для ратраченного схилу потрібні лижі жорсткі, які повинні витримувати великі навантаження, пов'язані з високою швидкістю. А на цілині жорсткі лижі не потрібні, там сніг м'який і заритися в нього нічого не варто.

Також, жорсткі лижі можуть служити вірною ознакою експертність. Для того, щоб з ними впоратися (загнати в номінальну дугу), потрібно вміти її правильно вантажити. А при виході з дуги не скидати хвіст. Для новачків і прогресуючих це буває важко, та й катання на жорстких лижах - це вже більше спорт, ніж фан, тому абсолютна більшість лижників вважають за краще середню жорсткість або м'які лижі.

Кріплення для гірських лиж

кріплення для лиж гірських

Невід'ємною частиною гірських лиж є кріплення. Вони встановлені на лижах або безпосередньо, або через платформу, мають регулювання за розміром черевика і зусиллю на відстріл, коли нога йде навиворіт.

На передній і задній частинах кріплення знаходяться циферблати з покажчиками одиниць ваги лижника, при яких кріплення розкриється. Ці одиниці називаються динамічних, 1 дин = 10 кг.

Гірськолижні чоботи

черевики гірськолижні

Черевики гірських лиж є двошаровий аксесуар: зовнішній шар - це пластиковий корпус з металевими кліпсами. Внутрішній - м'який чобіток з термоформованной наповнювачем. Від тепла ноги він розігрівається і приймає її форму, забезпечуючи максимальну фіксацію голеностопа.

Для гірськолижних черевик також важлива жорсткість. Від неї залежить, наскільки легко і вільно нога відчуває себе всередині. Однак, не варто забувати, що жорсткість черевика безпосередньо корелює з жорсткістю лижі. Чи не вийде управляти жорсткої лижею в м'яких черевиках. Вони будуть продавлюватись, а лижа - ні.

Лижні палиці

лижні палиці

Фінальний необхідний атрибут гірського лижника – палиці. Їх довжину вибирають такий спосіб: потрібно палицю перевернути і взяти під гурток, який обмежує занурення в сніг, уперти палиці в підлогу. Якщо ваш лікоть знаходиться під кутом 90 градусів, то палиця потрібної вам довжини.

У спуску на гірських лижах палиці практично не беруть участь, проте вони вам знадобляться, щоб подолати пряма ділянка від підйомника або до нього. Також вихльоснути з лиж з палицями куди простіше.

Палиці бувають алюмінієвими та карбоновими. Відрізняються вагою і запасом міцності. Карбонові на порядок легше, але при граничному навантаженні вони не гнуться, а ламаються.

Як правильно підібрати лижі?

При підборі гірських лиж для дорослих лижників варто виходити з кількох аспектів:

  1. На якій трасі будуть експлуатуватися лижі: якщо кататися будете по підготовлених схилах вітчизняних курортів і ближнього зарубіжжя (Грузія, слова, Польща та ін.), То краще вибирати лижі з вузькою талією (від 64 до 75 мм) і радіусом до 17 метрів (залежить від довжини лижі). Якщо ви хочете спробувати офроад, то вам наші поради не знадобляться. Лижник, який ризикує кататися там, де ратрак не їздив, уже досяг експертного рівня трасового катання і, як правило, досить скептичний на адресу рад і авторитетів.
  2. Який рівень ваших умінь і який потенціал. Від цього варто відштовхуватися у виборі жорсткості лиж. Чим лижа жорсткіше, тим вона швидше і більш вимогливим. Чим м'якше - тим повільніше і більш всепрощаюча. Також, жорсткість лижі залежить від ваги райдера. Якщо лижник важкий, то, навіть незважаючи на його початковий рівень, не можна брати м'які лижі. Він їх буде продавлювати в кожній дузі.
  3. Довжина лижі підбирається також під ряд показників, але ми вам рекомендуємо запам'ятати один: довжина лижі повинна бути на 10 см для чоловіків і на 15 см для жінок нижчого зросту. Чим лижа коротше, тим вона юркіша. Однак на швидкості шкарпетки у короткій лижі починають нишпорити, і утримати її буде складно. Хочемо відразу обмовитися, що методик по розрахунку довжини лиж є багато, однак найпростіший і дієвий, доки ви не станете великим гуру, наведено вище.
  4. Для дітей варто вибирати лижі за тими ж критеріями, як і для дорослих. При цьому враховувати, що вони ростуть не тільки в висоту, а й стають важчими. Тому при виборі лиж «на виріст» варто враховувати і запас по кріпленнях на більший розмір і на більшу вагу.
  5. Щодо вибору кріплень для гірських лиж: тут все просто, головне, щоб ваша вага була на шкалі динов. Все інше другорядне. Також варто враховувати при підборі кріплень під лижі їх геометрію: скістоп повинен проходити через талію лижі, тобто бути її ширше. Тому якщо ви вибираєте кріплення для фрірайднимі гірських лиж, то слід шукати кріплення з широким скістопом.

Одяг для зимового спорту

одяг для гірських лиж

Для успішного катання на гірських лижах важливо правильно одягнутися. Оскільки ця фізичне навантаження передбачає значне потовиділення, варто подбати про його відведення від тіла. В іншому випадку лижник з великою часткою ймовірності захворіє після такого катання. В ідеалі одяг повинен бути «багатошаровий». Де першим шаром є термобілизна, потім йде флиска, утеплювач і зовнішня мембранна куртка і штани. У такій екіпіровці вам не буде страшними ні мороз, ні опади.

Шолом для катання на лижах

шоломи для гірських лиж

Важливим аксесуаром, без якого вас не пустять на підйомник, є шолом. Він повинен щільно сидіти, при цьому потрібно пам'ятати, що якщо ви поїдете куди-небудь, де мінус опускається нижче 10 градусів, то без підшоломника буде вкрай складно. Тому враховуйте його товщину при виборі шолома.

Також дуже важливо, щоб на шоломі була потилична регулювання обсягу, вентиляція та знімний підшоломник. Це список найнеобхідніших опцій. Якщо ваш бюджет дозволяє, можна розглядати і шоломи з вбудованою безпровідною гарнітурою і інтегрованою сонячною батареєю, але це вже вишукування і до безпеки ставлення не мають.

Рукавички

рукавички для гірських лиж

Також важливим елементом екіпіровки є рукавички. В ідеалі вони повинні бути мембранні, щоб зустрічний потік вітру їх не продував, і щоб вони не промокали.

Гірськолижна маска

лижна маска

І останнє, чим хотілося б закінчити цю статтю, це маска. Без неї їзда при яскравому сонці або снігу буде не в радість. Маска повинна поєднуватися з шоломом і не залишати незахищеного місця між оправою і склепінням шолома. Лінза маски повинна бути двошаровий, в іншому випадку вона швидко запітніє, і функціонал маски зведеться до 0.

Залежно від світлопропускання лінзи бувають різних класів. Правильніше за все мати маску зі змінними лінзами, серед яких буде прозора лінза для їзди в темний час доби, жовта для туману і негоди, темна для яскравих сонячних днів.

Тепер ви знаєте, як підібрати гірські лижі та екіпіровку, будемо раді вас бачити в нашому магазині, а компетентні продавці завжди зможуть заповнити прогалини ваших знань і підібрати потрібний стафф.


Коментарі до статті «Як вибрати гірські лижі»

Ваше фото
Володимир
5 0
Жахливий переклад
Ваше фото
anihilator_pirojkov
2 0
Я хочу взять БУ лыжи, на что обратить внимание ? Опыт катания на прокатных был, по размерам знаю какие мне надо.
Ваше фото

Еще стоит почитать:

Одним из самых важных элементов экипировки для зимних приключений является термобелье. При этом не важно, едете ли вы на машине, бежите лыжную гонку или идете пешком по заснеженным тропинкам парка. Важно, чтобы вам было комфортно, а для этого нужно правильно одеться и начать именно с термобелья.

Катание на беговых лыжах, как и на велосипеде, это циклический вид спорта. Лыжи – зимний вид активности, доступный каждому. Здесь развивают�...
Все мы любим праздники и с нетерпением их ждем. Однако каждом празднику предшествует мучительный процесс выбора подарка. В этой статье мы постараемся помочь с этой проблемой!
Поиск подходящего презента часто превращается в настоящую пытку. Мы решили помочь с этой нелегкой задачей и подобрали самые желанные подарки для мужчин, женщин и детей.
Как из тысячи разных вариантов и видов выбрать именно тот сноуборд, который подойдет вам? И какие его виды бывают – разбираем в этой статье
Встретил я как-то раз девушку, которая на Кинбурнскую Косу приехала с чемоданом на колесиках. Это было еще то зрелище, с одной стороны мне бы...
Пока в мире свирепствует вирус, путешествия по Украине занимают большую долю всех передвижений украинцев. Шанс попасть на горнолыжные кур�...
Этот вопрос один из самых часто задаваемых среди новичков, которые не знаю, с чего же начать свое знакомство с зимними удовольствиями, таки�...
044 232 88 27
057 761 32 72
Пн-Пт 9-19:00 СБ-НД 10-15:00