Як вибрати рюкзак

Зустрів я якось раз дівчину, яка на Кінбурнську Косу приїхала з валізою на коліщатках. Це було ще те видовище, з одного боку мені було смішно дивитися, як вона намагається котити валізу по піску уздовж моря, яка напевно була доверху набита потрібними речами, а з іншого - мені її стало шкода і захотілося запропонувати свій рюкзак, щоб вона так не страждала... Так ми і познайомилися, я їй запропонував допомогу і переконав, що в такі подорожі треба вирушати з туристичним рюкзаком...

Навіщо подорожувати з рюкзаком замість валізи? Просте пояснення міститься в одній фразі: це зручно!

Справжні мандрівники зазвичай не зупиняються в хороших готелях з трансфером «в» або «з» аеропорту. Ми ходимо по невторованих стежках, а це зазвичай означає, що дороги може взагалі не бути - в буквальному сенсі цього слова. Уявіть, що ви котите валізу по грунтовій дорозі, вулиці з дірами в асфальті через кожні кілька метрів, піднімаєтеся вгору або спускаєтеся вниз по сходах на вокзалах, тягнучи за собою «колісного монстра» або як в моїй історії - намагаєтеся котити його по вологому піщаному пляжу в сорокаградусну спеку під палючим південним сонцем. Це справжнє страждання, а ви ж не любите страждати, правда?

А ось якщо взяти з собою похідний (туристичний) рюкзак, то можна буде бігати, стрибати і танцювати з ним за спиною в буквальному сенсі, адже ваші рухи не обтяжує якась важка ноша з ручкою. Плюс до всього - ваші руки завжди вільні. Сподіваюся, цей короткий вступ переконав вас в тому, що рюкзак - це основний предмет «мастхев» у кожного мандрівника, а після прочитання цієї статті ви будете знати - який потрібен саме вам.

Тепер перейдемо до головного: який рюкзак краще підходить для подорожей і як його правильно вибирати. Для початку, необхідно розуміти які види рюкзаків бувають і їх призначення.

Які бувають рюкзаки?

Види рюкзаків виділяють за різними критеріями, я почну з найпростішого - це обсяг, тобто місткість вашого «похідного друга». Саме від обсягу рюкзака залежить скільки речей ви зможете тягнути на собі, ну і звичайно ж від ваших персональних фізичних «скілів» і потреб, а вони у всіх - різні. Від обсягу рюкзака також залежать додаткові витрати на транспортування вашого похідного майна - або ви його берете з собою як ручну поклажу в транспорт (літак, ж/д) або оплачуєте багажне місце. Отже, за обсягом рюкзаки бувають:

 • невеликі - до 40 л (зазвичай міські, вело- або спортивні);
 • середні - від 40 до 70 л (малі туристичні і для 3-х денних походів тактичні);
 • великі - більше 70 л (для тривалих походів).

Вибираючи туристичний рюкзак за обсягом, зверніть увагу на наступне:

 • Якщо подорожуєте літаком або поїздом, то менший обсяг, який підпадає під розміри «ручній поклажі» дозволить заощадити гроші. Але, при цьому, в рюкзак може поміститися менше, тому необхідно знайти «золоту середину» між оптимальним обсягом рюкзака і кількістю потрібних у подорожі речей.
 • Якщо плануєте тривалу поїздку, це не означає, що потрібен рюкзак побільше. Як показує практика обсяг речей для 12-місячної подорожі такий же, як і для 12-денного.
 • Незалежно від каркаса, туристи, які подорожують без нічого, вважають за краще туристичні рюкзаки об'ємом від 35 до 50 літрів. Швидше за все, у вас також буде додатковий маленький рюкзак, об'єм якого зазвичай становить від 15 до 25 л. Ідеально коли це просто невеликий мішечок з лямками, який згортається в маленький чохол і займає мінімум місця в основному рюкзаку. З таким рюкзаком можна робити «вилазки» від місця стоянки, взявши з собою тільки найнеобхідніше і не навантажуючи себе великим об'ємом речей.

Складіть список речей «мастхев»

Залежно від марки і моделі туристичні рюкзаки бувають різних розмірів. Деякі з них доступні в розмірах: маленький, середній і великий, інші - унісекс (або один розмір - для всіх). Також можна знайти рюкзаки, зроблені спеціально для жінок. Є моделі рюкзаків, які пропонують регульовані варіанти торса.

Якщо ви дуже мініатюрні або маєте високий зріст, подумайте про те, щоб купити рюкзак з розмірами, відповідними вашим потребам, але при цьому уникайте універсальних розмірів, тому що у кожного мандрівника потреби індивідуальні.

Таким чином, при виборі рюкзака за обсягом, в першу чергу керуйтеся своїми персональними потребами, тобто складіть список речей «мастхев» - без яких в подорожі ви обійтися не зможете. Коли буде ясно скільки важить цей ваш «мастхев», то вибирайте відповідний рюкзак за обсягом і не забувайте про свою спину, адже їй доведеться все це «добро» тягти.

Які бувають види рюкзаків по призначенню

Тепер перейдемо до загальної класифікації рюкзаків, адже ви ж не думали, що бувають тільки туристичні рюкзаки, насправді видів і типів рюкзаків багато і кожен з них призначений для конкретних цілей: будь то неспішна прогулянка по місту або велопокатушки в найближчий ліс на природу. Отже, ось перелік видів рюкзаків в залежності від сфери їх застосування:

 • Міські - зазвичай невеликі, обсягом не більше 30 л, як зрозуміло з назви цього класу - призначені для того, щоб зручно було носити з собою особисті речі в межах «міських джунглів». Цей вид рюкзаків, як правило має спеціальне відділення для ноутбука, кишені для флешок, павербанка, навушників і іншої електроніки. Міські рюкзаки зазвичай обладнані щільною анатомічною спинкою, є грудний замок на лямці, але «поясне розвантаження» зазвичай відсутнє.
 • Туристичні - це вибір мандрівника, рюкзак з яким і в гори, і в ліс, і по рівнинах зручно і практично, обсяг варіюється від невеликих до великих - в залежності від дальності походу і індивідуальних потреб. Як правило, моделі туристичних рюкзаків мають одне велике відділення, жорстку спинку, яка може мати додаткове посилення алюмінієвим каркасом або пластинами для підтримки спини. Також, в таких рюкзаках, часто зустрічаються спеціальні кріплення для лиж, сноуборду, каремата, намети і т.п. туристичного спорядження. Особливістю туристичних рюкзаків є обов'язкова наявність повноцінного регульованого поясного і грудного розвантаження, які потрібні для рівномірно розподілу ваги.
 • Спортивні - призначені для тренувань і занять різними видами спорту (біг, фітнес і т.п.). Цей тип зазвичай має не більше двох відділень, мінімальний обсяг, додатково може обладнуватися питною системою, поясним і грудним розвантаженням. Бічні кишені таких рюкзаків ідеально підходять для перенесення різних невеликих предметів, які полегшують заняття тим чи іншим видом спорту, наприклад - фляга з водою.
 • Трекінгові - призначені для трекових походів по горах або неспішних прогулянок по пересіченій місцевості, мають невеликий обсяг і зручну анатомічну конструкцію, можуть бути забезпечені питною системою і додатковими кріпленнями, застібками для транспортування трекінгових палиць і іншого малогабаритного туристичного спорядження.
 • Велорюкзаки - тут зрозуміло з назви для яких цілей призначений цей тип рюкзаків, велотуристи зрозуміють. Відмінною особливістю велорюкзаків є наявність вигнутої анатомічної спинки, яка щільно прилягає до корпусу і забезпечує максимальну вентиляцію спини велосипедиста під час їзди. Крім того, конструкція цього виду рюкзаків зазвичай має аеродинамічну форму, що мінімізує втрати швидкості під час катання. Також обов'язковою умовою конструкції є наявність світловідбиваючих елементів на рюкзаку для забезпечення безпечної їзди в темний час доби. Можуть додатково бути оснащені спеціальним водонепроникним чохлом, який ховається в кишеню на застібці і захищає від дощу. Бічні кишені і стяжки велорюкзака зроблені таким чином, щоб будь-який предмет, поміщений в них, не порушував аеродинаміку.

 • Тактичні - спочатку, цей тип рюкзаків призначений для військово-тактичних завдань, але зараз успішно використовується в туризмі для походів, виїздів на риболовлю та полювання. Відмінною особливістю є камуфляжне забарвлення або колір «хакі», як правило прямокутної або квадратної форми за конструкцією. Із зовнішнього боку обладнані стропами, які утворюють так звану модульну підвісну систему, що дозволяє обважувати рюкзак додатковими сумками і обмундируванням (кобура, піхви, жилет, фляга і т.п.). Цей тип рюкзаків не може похвалитися гарною аеродинамікою і анатомічною конструкцією, але він практичний і надійний для походів по різної пересіченій місцевості, крім того тканина рюкзака має спеціальне просочення, що захищає його від намокання.
 • Альпіністські - рюкзаки, призначені для професійного заняття альпінізмом. Крім анатомічно правильної форми і жорсткої спинки, мають додаткові спеціальні кріплення для різного альпіністського спорядження (льодоруби, карабіни, шолом, мотузки і т.п.).
 • Фоторюкзаки – різновид міських рюкзаків, але більш заточений під носіння фототехніки, має спеціальні відділення для об'єктива, зарядки, павербанка, батарей, флеш-пам'яті і т.п. Розроблений спеціально для туристів-фотолюбителів.
 • Лавинні - це різновид альпіністських рюкзаків, призначених для походів в гори, де є небезпека сходження снігових лавин. Конструктивною особливістю даного типу є наявність двох або більше повітряних подушок, наповнених стисненим повітрям, які при попаданні туриста в снігову лавину або поховання під снігом самостійно надуваються, за рахунок чого виштовхують туриста з рюкзаком на поверхню, не даючи йому бути похованим під товщею снігу.
 • Герморюкзаки – виготовлений з вологостійких матеріалів, які не пропускають воду і захищають речі від потрапляння вологи, піску, бруду при тривалих контактах з агресивним вологим середовищем. Як правило, такі рюкзаки є водонепроникними і можуть бути використані навіть для нетривалого занурення в воду. Призначені для водних видів спорту, екстремальних походів і ходіння на різних плавзасобах в умовах шторму і зливових дощів. Зазвичай мають клас захисту IP 66, що гарантує сухість речей всередині рюкзака навіть при зануренні з ним у воду.

Тепер, коли ми визначилися з видами рюкзаків, зупинимося окремо на туристичному варіанті, оскільки, по суті, він є універсальним для мандрівника.

При виборі туристичного рюкзака слід враховувати кілька факторів:

 • Розмір (об'єм).
 • Доступ до панелі.
 • Характеристики.
 • Безпека.

Ось приблизний перелік питань, які потрібно задати продавцеві перед покупкою:

 • Чи гарно сидять на плечах лямки? Чи не туго, регулюються вони під вашу статуру?
 • Чи треться тканина лямок об тильну сторону рук?
 • Чи збігається «поясне розвантаження» з рівнем і обсягом ваших стегон?
 • Чи не буде вага повного рюкзака перевищувати ваш власний?
 • І нарешті основне питання, на яке повинні ви відповісти собі після примірки: Чи комфортно ви себе відчуваєте з цим рюкзаком за плечима, ніде не тисне, не натирає?

Доступ до панелі

Вибір туристичного рюкзака з верхнім завантаженням або бічною панеллю - складне рішення, що викликає багато суперечок. Особисто я подорожував з обома, і тепер віддаю перевагу нижньому доступу до панелі замість верхнього завантаження. Давайте розглянемо обидва варіанти.

Плюси туристичного рюкзака з верхнім завантаженням

Рюкзак, оснащений верхнім завантаженням створений для мандрівників і включає в себе організаційні відділення, а також зручні функції, такі як ремені, сітчасті кишені і розтяжки, які дозволяють прикріпити всі ваші зайві предмети.

Одна з кращих речей в таких рюкзаках полягає в тому, що у них зазвичай є кілька кишень, які дозволяють легко отримати доступ до речей і дістати їх, не перепаковуючи весь обсяг рюкзака наново. Якщо використовуються зовнішні кишені для одягу, то їх також можна використовувати для упаковки речей.

Мінуси туристичного рюкзака з верхнім завантаженням

Недоліком верхнього завантаження є те, що чим більше набиваються зовнішні кишені, тим менше місця залишається всередині основного відділення. В результаті залишається простір дивної форми у внутрішній частині, що може ускладнити зручне розміщення речей зсередини.

Оскільки похідний рюкзак з вертикальним завантаженням запаковується зверху, це також ускладнює пошук речей, тобто якщо хочеться витягнути щось знизу, то доведеться розпаковувати весь рюкзак.

Плюси туристичного рюкзака з бічною панеллю

Похідні рюкзаки з бічною панеллю завантаження більше схожі на валізи - вони застібаються на блискавку, забезпечуючи зручний доступ до всіх речей. Також часто зустрічаються бічні панелі з подвійними замками-блискавками, які можна розстібати в будь-яку сторону, забезпечуючи тим самим прямий доступ до речей в будь-який час і в будь-якому місці.

Мінуси туристичного рюкзака з бічною панеллю

Мінімальні відсіки означають, що вам доведеться додатково обважувати свій рюкзак «снарягою», наметом, спальником, карематом і т.д., оскільки все разом це точно не поміститися в рюкзак такого типу, яким би об'ємним він не був.

Підводячи підсумок, можу сказати, що у рюкзаків з вертикальним завантаженням, як правило, є багато цікавих зовнішніх особливостей, яких немає у більшості обладнаних бічною передньою панеллю завантаження; але в кінцевому підсумку саме зручність, яку пропонують рюкзаки з бічними панелями, робить їх кращими для подорожей.

Характеристики рюкзаків

Читати все про круті функції рюкзаків - це добре - якщо ви знаєте, для чого вони потрібні. Ось короткий посібник, щоб зрозуміти, для чого можна використовувати всі ці дрібниці.

Водостійкі матеріали: це одна з найважливіших характеристик рюкзака, тому що ніхто не хоче, щоб його речі намокли під час раптової зливи або подорожі на каяку. Спробуйте сушити мокрий одяг і взуття в мороз або дуже вологу погоду - це те ще страждання.

Внутрішня рама (каркас): це трохи «застарілий» термін, оскільки в даний час у більшості рюкзаків є внутрішні рами. Все, що вам дійсно потрібно знати про це, - це НЕ купувати рюкзак з зовнішньої рамою.

Плечовий ремінь: регульовані плечові ремені з м'якою підкладкою є ключем до того, як ваш рюкзак буде сидіти на вас і відчуватися. Переконайтеся, що він м'який і рівномірно лягає вам на плечі.

Стегновий ремінь («поясне розвантаження»): важливо, щоб ваш рюкзак мав міцне і регульоване «поясне розвантаження», щоб основна його вага припадала на стегна, а не на спину. При примірці переконайтеся, що «розвантаження» знаходиться на одному рівні з вашими стегнами.

Компресійні ремені: ці типи ременів гарні, тому що вони стискають ваше спорядження, але також підходять, щоб утримувати вологий рушник, куртку або будь-яку іншу річ, яку ви тимчасово хочете прикріпити до зовнішньої стінки рюкзака для зручного доступу.

Банджі-стяжки і шнурки: ці пристосування дозволяють тимчасово або навіть постійно прикріплювати предмети, які не підходять за розміром або які немає необхідності поміщати в рюкзак, наприклад, брудні кросівки, спальний мішок або поліетиленовий пакет з мокрим одягом.

Відсік для спального мішка: це вбудований простір в рюкзаку, в який поміщається спальник. Навіть якщо ви не плануєте носити спальний мішок, це простір може бути зайнято іншими речами, такими як одяг, взуття тощо, на ваш вибір.

Бічні ремені-стяжки: ці ремені призначені для перенесення каремата або намета, але їх також можна використовувати для кріплення інших речей на рюкзак великого або нестандартного розміру, таких як палиці для трекінгу або сноуборд.

Вентиляція спини: правильна вентиляція допомагає забезпечити циркуляцію повітря в рюкзаку і запобігає виділенню поту на спині за рахунок прямого контакту зі шкірою. Це корисно, коли ви несете рюкзак довгий час, однак в спеку спина, найімовірніше все одно спітніє.

Безпека

Якщо ваш рюкзак збираються вкрасти, то ви мало що зможете зробити, щоб запобігти цьому, і я не рекомендую ті системи хеві-метала (мається на увазі різні види замків), які люди купують, але ніколи не використовують. Ось чому туристична страховка - це добре, а ви повинні носити найцінніші речі з собою, а не в рюкзаку.

Однак реальність така, що більшість крадіжок відбувається в самий невідповідний момент, тому в такому випадку коли рюкзак замикається блискавками, здебільшого, допоможе хоч на час затримати злодія, що дає очевидну перевагу для вас перед простим злодюжкою.

Скажу чесно, за мій 5-ти річний досвід подорожей, я ще жодного разу не стикався з крадіжками з мого похідного рюкзака, але чув від інших мандрівників дуже багато різних історій на цю тему. Тому моя порада така: якщо є можливість купити рюкзак, який закривається - то не шкодуйте грошей.

В силу популярності і зручності міських рюкзаків, варто також більш детально розглянути цей клас. При виборі міського рюкзака зверніть увагу на наступні деталі:

 • зовнішній вигляд - для деяких цей критерій може бути незначним, але керуючись старою приказкою: «Зустрічають по одягу, а проводжають по розуму!», вибирайте собі рюкзак, що підходить вам за стилем, адже рюкзак вже давно став предметом, який часто підкреслює статус свого власника;
 • об’єм - він залежить від тієї кількості речей, які ви збираєтеся в ньому носити, це може бути невеликий стильний рюкзачок до 10 літрів, якщо ваші потреби обмежуються павербанком, портмоне для кредиток, планшетом і пляшкою води. У разі ж, якщо ви, наприклад, працюєте в айті-сфері та вам необхідно завжди бути готовим до виконання робочих завдань на ноуті, то підійде рюкзак середнього об'єму від 15 до 30 літрів, обладнаний спеціальним відділенням для ноутбука і аксесуарів до нього;
 • наявність грудного і поясного розвантаження - особисто для мене, наявність цих стяжок є обов'язковим для будь-якого рюкзака, оскільки я перевірив на власній спині, що таке носити рюкзак без них, але вибір звичайно за вами;
 • захисний чохол від дощу - в принципі, якщо рюкзак виконаний з вологостійких матеріалів, то наявність такого чохла необов'язкова, але буде приємним доповненням до нього;

 • • додаткові стяжки, лямки та інші зовнішні кріплення - якщо є можливість взяти рюкзак з найбільшою кількістю цих «приблуд» без втрати стильного зовнішнього вигляду і збільшення ваги/аеродинаміки, то моя порада - беріть, зайвим воно точно не буде, зате завжди можна буде причепити до рюкзака якусь корисність, яка не помістилась всередину;
 • • наявність нижньої панелі із застібкою - також як і в туристичних рюкзаках, є величезною перевагою, оскільки завжди є прямий доступ до речей, що знаходяться внизу;
 • • технічне оснащення – рюкзак з виходами під флешки, usb-роз'єми, кріплення для сонячних панелей під зарядку і т.п., якщо і не забезпечить вам автономність, то вже точно спростить життя;
 • • зручність - в принципі, це ключовий і універсальний критерій при виборі рюкзака будь-якого типу, в тому числі і міського, ви ж пам'ятаєте вступ до цієї статті, - тому відповідаючи на питання: «Чому я хочу купити цей рюкзак, а не отой чемодан на коліщатках»? скажіть собі чесно: «Тому що це зручно!»

Коментарі до статті «Як вибрати рюкзак»

Ваше фото
Олег
0 0
Допожіть вибрати рюкзак для походу для доньки
Ваше фото
Артем
1 0
Получается, что выбрать "свой" рюкзак не такая уж и простая задача. Но прочитав эту статью всё-таки легче. Спасибо за полезную статью. Пошел выбирать))
Ваше фото
044 232 88 27
057 761 32 72
Пн-Пт 9-18:00 СБ-НД 10-15:00