Зима — не час сидіти вдома!

Катання на бігових лижах, як і на велосипеді, це циклічний вид спорту. Лижі – зимовий вид активності, доступний кожному. Тут розвиваються не тільки витривалість і спритність. Зміцнюється імунітет, виходить заряд бадьорості і відмінний настрій. Бігові лижі розроблені для пересування переважно по рівнинній місцевості.

За стилем катання бігові лижі діляться:

Конькові: лижник виробляє поштовх внутрішньою стороною однієї лижі, переносячи вагу тіла на іншу - ковзаючу. Стиль ідеальний для добре укатаних широких рівних трас.

Класичні лижі при катанні розташовуються строго паралельно один одному на спеціально накатаній лижні. Вони менш жорсткі і довше конькових. Класичні лижі не повинні бути занадто м'якими. Під час поштовху лижа повинна стосуватися снігу середньою частиною (колодкою), щоб «працювала» тримала мазь або насічки, тоді лижа не буде прослизати назад. На таких лижах неможливий коньковий хід: через високу жорсткості колодки (частини лижі під черевиком) у лижника відсутня фаза відштовхування.

Туристичні - одягаються для катання там, де немає ні лижні, ні готових трас. Їх відмінності: підвищена жорсткість (технології сендвіч, дерев'яний складальний клин, і ін.); широка змінна поверхню (більше 59 мм) для пересування по бездоріжжю.

Комбіновані - дозволяють кататися коньковим і класичним ходом. Їх довжина не більше 200 см. По конструкції вони ближче до класичних (на класичних можливо пересуватися гребеневим ходом, а на коникових лижах класичним ходом - ні).

За цільовим призначенням бігові лижі ділять на:

  • Лижі для початківців (масові) купують для прогулянок, походів вихідного дня, катань по підготовленій лижні або сніжній цілині. Вони досить універсальні і недорогі. Призначені вони для класичного ходу, але на деяких моделях прогулянкових лиж можна пересуватися також і гребеневим ходом. Такі моделі ще називають Combi. Лижі для початківців відрізняються щодо великою вагою (1,4-1,7 кг) і збільшеною шириною талії (47-59 мм). Вони зроблені з застосуванням недорогих пластиків для зниження вартості, адже від них не вимагається досягнення високих швидкостей.
  • Професійні лижі для активних лижників, які змінили кілька пар лиж і мають добре поставлену і відпрацьовану техніку. У лиж такого рівня низька вага (1,1-1,3 кг) і висока жорсткість. Виготовлені вони з високоякісних матеріалів. Верхні моделі професійних лиж випускаються в двох варіантах жорсткості, щоб лижник міг підібрати для себе більш відповідне співвідношення довжини лижі і жорсткості.
  • Спортивні лижі - найжорсткіші і швидкі. Вони орієнтовані на участь в змаганнях, для амбітних любителів або спортсменів. Вага 0,95-1,1 кг. Такі лижі виробляються в двох варіантах ковзної поверхні (для теплої і холодної погоди), двох-трьох варіантах розподілу ваги лижника по довжині лижі і декількох варіантах жорсткості.

За внутрішньої конструкції лиж виділяють типи "кеп" і "сендвіч".

"Сендвіч" коли послідовно склеєні шари дерева і пластика утворюють листкове монолітне тіло лижі. Пластик забезпечує міцність, а дерево - пружність, жорсткість і форму. У разі кеп-технології внутрішність лижі повністю покрита жорсткою монолітної кришкою (кепом). Зроблені по кеп-технології прогулянкові лижі мають дерев'яний сердечник з повітряними каналами. Середина професійних лиж являє дерев'яні стільники або акриловий сердечник, обплетений сіткою зі скло і вуглеволокна (карбону). Геометрія лиж також різниться: традиційна, паралельна і карвінговая (з пріталіванія). Крім того, чим менше ширина лиж, тим більш спортивним категорія.

Ковзна поверхня бігових лиж. Її матеріал - різні види пластика. Екструдований пластик коштує на масових лижах, на спортивних - універсальний високомолекулярний. Пластик з додаванням фтору і високим вмістом графіту використовується в професійних моделях. Поверхня, що ковзає обов'язково шліфується каменем, обов'язково наноситься структура під різні типи снігу, температуру і вологість.

Як вибрати лижі?

Основних параметрів для вибору лиж декілька:

  • зріст і вага лижника;
  • ваговий прогин;
  • структура і матеріал ковзної поверхні.

Не забувайте також про стилі катання.

Ваговий прогин визначає 60% ковзних властивостей лиж, ще 20% - визначається станом, матеріалом і структурою ковзної поверхні, і лише 20% - мастилом.

  • Конькові лижі. Їх відмінна риса - ваговий прогин. Завдяки йому вагу лижника розподіляється по лижі найбільш рівномірно. Також такі лижі жорсткі, адже під час конькового бігу при відштовхуванні вони не повинні повністю задавлівать.
  • Класичні лижі. Повинні бути м'якше коникових, тоді при відштовхуванні ви зможете повністю задавити лижу. Але колодка при цьому не повинна стикатися зі снігом. Якщо ви новачок в лижах, або купуєте лижі дитині, то почніть з жорстких класичних лиж. Ростовка лиж: Класичні лижі: ваш зростання + 20-30 см. Конькові лижі: ваш зростання + 10-15 см. На вибір впливає і ваш вага: чим він більший, тим довше і жорсткіше підбирайте лижі. Також звертайте увагу на розмірні сітки виробників (вони можуть відрізнятися). Ми пропонуємо приблизну таблицю визначення довжини лиж в залежності від типу лиж і вашого зростання:
Зріст Класичні лижі Конькові лижі
150 180 165
155 185 170
160 190 175
165 190 180
170 195 185
175 200 185
180 200 190
185 205 190
190 205 195
195 200 195

Мастило бігових лиж.

Типи мастил:

При достатній підготовці процес займає близько 10 хвилин: розігріту мастило наносять ковзаючу площину (обов'язково чисту і суху), дають лижі охолонути, і видаляють надлишки щіткою. Вибір інструментів і мастил, і сам процес залежать від типу лиж і погоди (вологість снігу, температура повітря та ін.). У нас на сайті широко представлені різні типи бігових лиж на будь-який смак і бюджет. А також черевики, палиці та аксесуари.

Коментарі до статті «Зима — не час сидіти вдома!»

Ваше фото
Димон
0 0
Предпочитаю именно туристические лыжи, так как часто в походах зимних бываю. Действительно, там жесткость важна, и чем шире они, тем лучше, потому что меньше погружение в снег идет и легче скользить получается. И смазывать их регулярно нужно.
Ваше фото
Вера
0 0
Я вообще не подозревала, что существует такая классификация лыж, пока статью не прочитала. Я думала лыжи они и в Африке лыжи, типа одни на все случаи. А оказывается для бега одни, для катания другие, для ходьбы третьи. Хотела на следующий сезон купить любые, оказывается не всё так просто.
Ваше фото
Диля
0 0
Спасибо за полезную статью. В этом сезоне встала только на лыжи и пока новичок в этом. Катаюсь на классических в парке по накатанной. Как катаюсь, скорре быстро хожу, чем катаюсь. Скучновато уже стало. Так сезон и отходила. Теперь буду переходить на комбинированные лучше. Это мне больше подходит для моей активности. Без вашей статьи я бы про такие лыжи и не узнала. 
Ваше фото
044 232 88 27
057 761 32 72
Пн-Пт 9-18:00 СБ-НД 10-15:00