• Головна
 • Статті ⚽
 • Навіщо велосипеду так багато швидкостей? Або як уберегти коліна починаючому велосипедисту

Навіщо велосипеду так багато швидкостей? Або як уберегти коліна починаючому велосипедисту

Багато починаючих велосипедистів, обираючи велосипед - не знають навіщо йому потрібно багато швидкостей. Іноді, при покупці велосипеда новачки керуються принципом: «чим більше швидкостей - тим краще!».

Однак, це не завжди так і для початківців-велобайкерів велику кількість швидкостей не завжди виправдано. При їзді на велосипеді важливо вміти правильно користуватися швидкостями, вміти їх вчасно перемикати, щоб не зламати механізми перемикання і не пошкодити ланцюг. Крім того, треба знати, як правильно крутити педалі, щоб коліна і ноги залишалися цілими і здоровими!

Скільки буває швидкостей у велосипеда

Кількість швидкостей велосипеда визначає його тип і характер їзди на ньому. На сьогодні є багато різних типів велосипедів з різним числом швидкостей на них. Кожен має своє цільове призначення для їзди на різних трасах і дорожніх покриттях.

В сучасних велосипедах може бути від 6-ти до 33-х швидкостей. Число передач залежить від кількості провідних і ведених зірок на ньому.

Спортивні та МТБ-байки можуть мати від 10-ти до 33-х передач. Дорогі гірські велосипеди можуть оснащуватися також 11 і 12 швидкостями. У них різниця між великою і малою зіркою касети настільки велика, що гонщикам цілком вистачає однієї зірки спереду. Це ще один доказ того, що невелика кількість швидкостей - не завжди погано. Мiськi велосипеди, призначені для неспішних велопрогулянок в межах міста зазвичай оснащуються не більше ніж 6-8-ю швидкостями.

Кількість швидкостей у велосипеда дізнатися дуже легко - досить помножити число передніх зірок на число задніх, і ми отримаємо потрібну величину. Так, наприклад, якщо попереду 3 зірки, а ззаду - 8, то у велосипеда 24 швидкості. Зазвичай на спортбайки просунутого рівня встановлюються касети з мінімальною кількістю - 10 зірок. Велосипеди для новачків, як правило оснащуються 3 зірками спереду і 7-9 зірками ззаду.

Як правильно перемикати швидкості (передачі)

Щоб ланцюг і система перемикання швидкостей завчасно не прийшла в непридатність, новачкові важливо навчитися правильно перемикати передачі.

Катаючись на велосипеді, нерідко спостерігаю картину: початківець велосипедист підіймається на гору, відчайдушно намагаючись крутити педалі на високій передачі або навпаки котить по спуску на низькій, ледь встигаючи їх крутити. Такий тип їзди не тільки призводить до раннього зносу відповідного обвісу, але і може стати причиною травм і "вбивства" колін.

Щоб навчитися правильно перемикати швидкості, в першу чергу, необхідно знати прості технічні правила їзди:

 • маленька зірка спереду призначена для підйомів, чим крутіше підйом - тим нижче повинна бути передача. По-перше, так набагато легше крутити педалі і ноги не так втомлюються. По-друге, ймовірність швидкого зносу і поломки трансмісії зменшується в рази;
 • велика зірка потрібна для їзди на високих швидкостях і руху на рівномірній швидкості на спусках;
 • середня зірка (якщо вона є) зазвичай використовується для неспішних велопрогулянок без істотного набору швидкості.

Розібравшись із зірками, слід запам'ятати, як працювати з перемикачами:

 • при їзді ланцюг не повинен бути перекошений. Це означає, що треба стежити за рівністю натягу ланцюга. Комбінація задніх і передніх зірок, на яких ходить ланцюг, повинна бути на прямій лінії. Так, велика передня зірка працює в парі з задніми зірками великого діаметра, а зірка маленького розміру - з малими. Те ж саме, стосується і середньої зірки.
 • передачі слід перемикати тільки тоді, коли обертаються педалі, при цьому не варто сильно натискати на них, щоб натяг ланцюга в момент перемикання не був критичним;
 • не можна перемикати або клацати швидкості вхолосту, тобто коли велосипед стоїть на місці. Це може привести до поломки механізму;
 • одночасне перемикання швидкостей правим і лівим перемикачем теж небажано, це може викликати заклинювання ланцюга;
 • важливо регулярно змащувати ланцюг і стежити щоб в механізмі не було бруду і не застрявали дрібні предмети;
 • перемикати швидкості слід плавно і рівномірно, по черзі переходячи з низьких передач на підвищені.

Як уберегти коліна на велопокатухах. Каденс

Зверніть увагу, що термін служби перемикача швидкостей і ланцюга, а також безпечна їзда на велосипеді залежить не тільки від того як правильно велобайкер користується цим механізмом, а й від каденса.

Каденс - це величина, яка характеризує кількість обертів педалей за одиницю часу (за основу береться хвилина).

Каденс залежить від різних чинників:

 • вага велобайкера і велосипеда;
 • тип педалей;
 • стиль їзди;
 • якість дорожнього покриття і нахил;
 • погодні умови.

Нормальним для середньостатистичного велобайкера вважається каденс, що дорівнює 80-ти - 100-та обертам на хвилину. Однак, для новачків буває важко вписатися в цю норму, тому початківцям можна тримати каденс на рівні 60-70 обертів.

За загальним правилом, існує три типи каденса:

 • Низький - коли частота обертання педалей низька, а для нормальної швидкості потрібно сильний тиск на педалі. Цей тип обертання є незбалансованим. Велосипедист швидко втомлюється і ризикує отримати хронічні захворювання суглобів (колін). Крім того, при такій їзді збільшується навантаження на серце.
 • Високий - як неважко здогадатися - це протилежність низькому, швидке обертання педалей з малою ефективністю - іншими словами «крутите швидко - а швидкість черепашача». Не так шкідливо, як низький каденс, але теж неприємно - втомлюєшся швидко, а ефекту нуль. Зазвичай це відбувається, коли обрана неправильна передача для подолання схилу або на спуску;
 • Оптимальний - збалансоване помірне обертання, при якому правильно задіяні групи м'язів, ризик пошкодження колін і суглобів мінімальний, а енергія організму витрачається рівномірно. Як згадувалося вище, оптимальним вважається каденс в 80-100 обертів/хвилину.

Важливо розуміти, що вибір оптимальної швидкості педалювання індивідуальний і залежить в першу чергу від особистих відчуттів велосипедиста. Якщо ви крутите педалі з певною швидкістю і відчуваєте себе при цьому комфортно, тривалий час не виникає ніяких больових відчуттів і втоми, то значить такий каденс для вас оптимальний.

У будь-якому випадку, не бійтеся експериментувати і пробувати різні стилі їзди. Головне, сильно не перевантажуйте свої ноги і коліна низьким каденсом, в іншому - пробуйте і у вас обов'язково вийде!

Коментарі до статті «Навіщо велосипеду так багато швидкостей? Або як уберегти коліна починаючому велосипедисту»

Ваше фото
Серега
1 0
Спасибо за советы. Теперь я понимаю к чему стремиться
Ваше фото
044 232 88 27
057 761 32 72
Пн-Пт 9-18:00 СБ-НД 10-15:00