Зв'язок працює з перебоями. Якщо телефони недоступні, телефонуйте в телеграм або вайбер!

Як обрати намет

Покажіть мені людину, яка ніколи не бачила в соцмережах ці прекрасні фото з мальовничим видом з намету. В обрисах входу світанок над морем або затуманені вершини гір, або лілові хмари над гладким озером. І все так красиво і натхненно, що навіть людина, котра ніколи не мала справу з походами, відправляється в найближчий туристичний магазин збиратися в свою першу подорож до дикої природи. Ось тільки замість мальовничих ранкових краєвидів, вас чекатиме безсонна ніч в компанії надокучливих комарів, багатогодинні бої в спробах поставити / зібрати намет і геть мокрі речі, якщо вночі раптово піде дощ. А щоб уникнути всіх цих неприємностей потрібно просто правильно вибрати намет, чим ми зараз і займемося.

Анатомія намету

Щоб в чомусь розібратися - потрібно це вивчити. Очевидно, правда? Так ось, щодо наметів цей принцип теж працює. Тому перш ніж вирішувати, який намет взяти в похід новачкові-туристу, а який підійде досвідченому експедитору, пропоную зрозуміти а що взагалі таке хороша палатка, як вона влаштована і яких видів буває.

Каркас

Велика частина наметів триматися за рахунок каркасу. Зазвичай це конструкція з металевих або склопластикових дуг, на які кріпиться тканину намету. Сьогодні це, як правило, конструкції, що тримаються самостійно і які не потребують додаткової розтяжки.

Каркаси бувають двох типів - внутрішні і зовнішні. Перший тип зустрічається набагато частіше і складається з основи (сегментних дуг) до якої підвішується внутрішній намет, а зверху натягується зовнішній тент. Основний недолік такої конструкції - можливість пошкодити зовнішній тент, у разі якщо сегмент дуги зламається, а головний плюс - відносно мала вага, адже дуги для внутрішнього каркаса як правило коротші, ніж дуги для зовнішнього. Крім того, більшість наметів з внутрішнім каркасом можна встановити без зовнішнього шару тканини, що якнайкраще підходить для теплих літніх ночей.

Намети із зовнішнім каркасом дуже вітростійкі. Вони обладнані довгими дуги, які видно після установки. Новачкам буває важко таким наметом через досить непросту систему пристібання внутрішнього намету до тенту за допомогою різних карабінів або тканинних кишень. Але якщо не полінитися і з'єднати дві частини намету ще вдома, то процес розкладання і складання займе значно менше часу, що особливо добре, якщо погода різко зіпсувалася, йде холодний дощ і дме сильний вітер.

А тепер докладніше про матеріали. У найдешевших наметах дуги робляться зі склопластику або фібергласу. Ці матеріали не дуже міцні і пружні, не годяться для зимових наметів, тому що стають крихким на морозі. Крім того, склопластик значно важче, наприклад, алюмінієвих дуг, що навряд чи сподобається тому, хто буде нести намет у пішому поході.

Алюмінієві дуги використовують в наметах різної цінової категорії. Адже такий каркас міцний, надійний та відносно легкий, не втрачає свої властивості за різних погодних умов. Крім того, алюмінієві дуги можуть бути як зовсім дешевими, так і виконаними з високотехнологічного сплаву, що дозволяє зробити каркас гнучким і дуже надійними. Навіть простий алюміній не піддається сильній деформації, не розсихається як пластик і здатний прослужити вам багато років.

Порада: звертайте увагу не тільки на матеріал дуг, а й на їхнього виробника. Купивши алюмінієві дуги від брендів DAC, Yunan або Easton ви точно не прогадаєте з вибором якісного каркасу.

З більш рідкісних матеріалів для дуг згадаємо карбон, титан і сталь. Останній матеріал міцний, але дуже важкий, щоб робити з нього основу для намету, розрахованої на пішохідний туризм, тому такі дуги можуть бути доречними тільки для тривалого кемпінгу, куди ви прийшли не переносячи весь свій скарб в рюкзаку, а приїхали на автомобілі. А ось карбонові та титанові дуги навпаки важать зовсім мало, і при цьому не втрачають жорсткості й еластичності. Проте ціна наметів з карбоновим або титановим каркасом може боляче вдарити по гаманцеві.

Бувають і зовсім екзотичні варіанти наметів з надувним каркасом. Їхній незаперечний плюс в легкості, але таку конструкцію просто пошкодити невеликим прокол, та й надувати намет швидше за все доведеться не власними силами, а за допомогою спеціального насоса, який може компенсуватися малу вагу намету.

А можна без каркасу?

Можна. Але підійде безкаркасний намет далеко не всім і вже точно не новачкам в туризмі. Встановлюється такий намет на трекінгові палки або лижі та його потрібно додатково розтягувати, адже інакше намет не буде тримати форму. Тобто, якщо ви ніколи в своєму житті не ставили намет без каркасу, то зробити це якісно в перший раз у вас навряд чи вийде. Природно, вітростійкість у такого намету буде гірше, ніж у звичайного. Головна відмінність бескаркасної палатки у порівнянні з простим тентом – це наявність дна, як і у звичайних моделях.

Але чому все таки знаходяться люди, яким подобаються безкаркасні конструкції? А весь секрет тут у легкості (відсутність дуг значно знижує вагу «похідного будинку») і дешевизні таких наметів.

Кілочки

Кілочки - це ще одна незамінна складова намету. Завдяки кілочкам ви фіксуєте намет на грунті і додатково натягаєте внутрішній намет і тент. За формою вони бувають:

 • Крючкоподібні. Це найпоширеніші і найдешевші моделі. Добре працюють на щільному та кам'янистому грунті. А ось в сипучій поверхні на зразок піску такі кілочки нормально не зафіксуєш - вони постійно буду вискакувати, а отже послаблювати всю конструкцію намету. Деякі бренди намагаються компенсувати цей недолік надаючи кілочків грановану форму, що дійсно трохи покращує ситуацію.
 • У вигляді цвяха. Ці кілочки схожі за властивостями на крючкоподібні, але замість закругленого краю мають невеликий капелюшок як у цвяха і отвір для шнурка, що допомагає зручно витягати кілочки з землі. Можуть мати спиралевидную форму для кращої фіксації.
 • V або Y-подібної форми. Теж дуже популярна модель, яка відмінно тримається в різному грунті і тому вважається практично універсальною. Найменше така форма придатна для вбивання в пухкий сніг і сухий пісок.
 • U-подібними. U-форма спеціально розроблена для м'якої поверхні на зразок піску і снігу, але не підходить для твердої кам'янистій землі. Ці кілочки робляться з тонкого металу і погнути їх набагато простіше, ніж попередні варіанти.
 • Клиновидними. Це буже громіздкий і важкий вид кілочок, який потрібен для установки кемпінгових наметів на пісок, щільний сніг або рихлий грунт.
 • Якірними. Кілочки-якорі не забиваються в землю, а закопуються. Вони потрібні під час зимових експедицій з великою кількістю снігу або для пляжного відпочинку. Якоря бувають двох видів - важкі, але надійні металеві пластини і легкі текстильні платформи, які перед закапуванням варто додатково навантажити камінням.

Класичними матеріалом для кілочок є алюміній, і це дійсно хороший варіант, адже такі кілочки досить міцні, не такі важкі, як сталеві, не гнуться при найменшому натиску. Залежно від виробника, кілочки з алюмінію матимуть різну вартість. Також з матеріалів для кілочок придатні титан, міцний пластик і сталь. Перший матеріал - найнадійніший і дуже дорогий, другий - підходить не для всіх варіацій кілочків і може швидко ламатися, а останній варіант - дешевий, але важкий і тому непопулярний.

Порада: вибирайте кілочки яскравого кольору, наприклад, червоного або помаранчевого. Так їх буде легше помітити серед трави або на піску, а значить, важче загубити.

Двошаровий проти одношарового намету

Більшість наметів двошарові, тобто складаються з внутрішньої і зовнішньої палатки. Внутрішня частина має щільне дно, яке не пропускає воду, і більш легкі стінки. Якщо ми маємо справу з літнім тентом, то у внутрішній частині буде велика кількість вентиляційних отворів і сіток, які і від комах захистять, і циркуляції повітря не заважатимуть. Відповідно в зимових моделях різних отворів набагато менше на догоду збереженню тепла. Внутрішні намети часто робрять з великими і не дуже кишенями для різного дріб'язку, плюс всілякі кріплення для ліхтариків і «полички» вгорі з тонкої тканини.

Зверху першого шару натягується тент, основне завдання якого захищати від вітру і дощу. Зовнішній намет шиється з більш щільного матеріалу і має проклеєні шви. Конструкційно тент може повністю збігатися з внутрішнім наметом (не рахуючи відсутності дна), а може бути і набагато більше, створюючи таким чином додаткову «кімнату», де можна розташувати рюкзак і залишити взуття.

Головна фішка двошарових наметів в ефекті термоса, який створюється завдяки прошарку повітря між зовнішньою і внутрішньою частиною. А це означає, що влітку в двошаровому наметі не стане занадто спекотно, а взимку навпаки буде тепло. Крім того, в таких наметах менше утворюється конденсат, а верхній шар найчастіше можна зняти і просушити окремо після дощу.

Порада: встановлюючи двошаровий намет добре натягайте тент, щоб він не торкався внутрішньої частини. Так в спальному просторі практично не буде конденсату.

З одношаровими наметами все трохи по-іншому. Зазвичай це або зовсім дешеві моделі з найближчого супермаркету, або високотехнологічні дорогі намети для особливих випадків. А таким випадком може бути тривалий похід у високі гори або зимові експедиції, коли не так сильно утворюється конденсат через низькі температури, а маленький вага спорядження і швидкість встановлення намету критично важливі. Але варто пам'ятати, що навіть дорогий одношаровий намет холодніше двошарового, і тому використовувати їйого взимку можна тільки в поєднанні з теплим перевіреним спальником.

Міцність і водостійкість

Не рватися від найменшого натягу і захищати від погодних негараздів - ось основні характеристики, якими повиннен відповідати намет. І перш за все, ці завдання покладаються на тканини, з яких і шиється палатка.

Найміцніший і дуже водостійкий елемент будь-палатки - це дно. Роблять його з структурного поліетилену з додатковою обробкою або з тієї ж тканини, що і верхній тент. Надзвичайно важливо простежити, щоб матеріал дна дійсно не пропускав воду, адже кому приємно спати в калюжі? Показник водонепроникності дна повинен бути не нижче 2500 мм, та й то, це мінімальна позначка, що захистить тільки від зовсім маленького дощику. А ось якщо виробник вказав 6000/10000 мм водонепроникності, то такий намет захистить і від сильного дощу.

Порада: переконайтеся, що шви дна, особливо бічні, додатково оброблені, адже навіть від най якісної тканини не буде ніякого пуття, якщо вода почне просочуватися крізь дірки від голок.

Далі йде тент. Він повинен бути достатньою щільним, щоб витримувати поривчатий вітер, не провисати під снігом, не псуватися під прямими сонячними променями і, звичайно, захищати від дощу. Найпопулярніші матеріали для тенту - це поліетилен, поліестер, нейлон, різні види мембрани. Водонепроникність тенту не повинна бути такою ж високою, як і у дна, але чим вище показники водного стовпчика - тим краще намет захистить від вологи. І пам'ятайте, що тканини з водостійкістю до 1500 мм - це взагалі не водонепроникні матеріали і під дощем без сумніву протечуть.

Здатність не пропускати воду залежить не тільки від типу тканини, але ще і від застосування різних просочень. Найпопулярніші способи обробки - це поліуретанові (PU), які наносяться тільки на внутрішню частину тенту і не дозволяють краплям дощу «пробиватися» через сплетені нитки, і силіконові просочення (SI). У більш дорогих наметах зовнішня тканина покривається і так, і так, що підвищує не тільки її водонепроникність, але й робить намет міцнішим і стійкішим до пошкоджень.

Порада: зверніть увагу на текстуру тенту. Якщо вона неоднорідна, то перед вами швидше за все неякісний намет, адже відсутність рівної текстури вказує на нещільне плетіння ниток в тканині, а це загрожує низькою зносостійкістю.

І останнє - внутрішній намет (якщо він, звичайно, є). Головна вимога до внутрішнього шару - це міцність і добра вентиляція. Ідеально на цю роль підходить нейлон з товщиною нитки 40D-70D і щільністю 70Т, іноді використовуються тканини з домішкою бавовни. Ці матеріали легкі, непогано пропускають повітря і досить міцні. Різні антимоскітні сітки і віконця будуть тільки в плюс.

Види наметів і їхне призначення

Видів намету існує незліченна кількість. І я зараз зовсім не жартую. Окрім найпоширеніших наметів-півсфери і напівбочок, є ще ціла купа найхимерніших моделей на зразок палатки у вигляді призми або куба. Тож ось вам список з тільки найпопулярніших з видів:

 • Півсфера - найуніверсальніша, а значить, найпопулярніша форма намету. Підходить для різних видів подорожей, легко встановлюється (каркас найчастіше складається з двох схрещених дуг), досить стійка.
 • Напівбочка, тунель - теж популярний вид наметів. Така форма дозволяє комфортно розмістити всі речі всередині. Мінус - нестійкість через паралельне установлення каркасни дуг, тому такий намет потребує додаткової натяжки і не дуже добре переносить сильний вітер.
 • Шатер – це, мабуть, найдавніший вид намету. Зовні він чимось нагадує вігвам і відрізняється місткістю, ось тільки стійкою цю модель аж ніяк не назвеш. Як правило, намети-намети не мають каркасу, а встановлюються на тренінгову палицю (або просто палицю).
 • Двосхилий намет - популярна за радянських часів і все більше втрачаюча популярність палатка. Зовні виглядає як дах будиночка, коштує мало, важить трохи, але важко встановлюється і боїться вітру. Такий намет найкраще підходить для постійного кемпінгу.
 • Короповий намет вперш за все створений для рибного лову. Такі намети дуже просторі (в деякі навіть поміщаються розкладачки), мають широкий вхід і віконця, відмінно захищають від дощу і вітру. Простіше кажучи, все в такому наметі має на меті створення максимально комфортних умов для рибалки. Але ці моделі дуже важкі і підходять тільки тим, хто їде на відпочинок з вудкою на машині.
 • Тент - це одношаровий намет без дна, що може не мати каркаса, а встановлюватися за допомогою підручних засобів (лижі, тренінгові палки і т.д.) і кілочок різними способами. Деякі тенти виглядають просто як великий шматок тканини, а інші маю форму двосхилих наметів. Через відсутність каркасу тенти дуже легкі, дешеві, добре вентилюються, але важко встановлюються (особливо якщо ви робите це вперше) і зовсім не захищають від москітів.

Намети розрізняються і за призначенням. Найпопулярніші для піших походів - це туристичні та трекінгові моделі. Туристичні намети зазвичай мають невелику висоту стелі, максимально просту конструкцію, відносно невелику водостійкість. Ці намети підходять для нетривалих подорожей і відрізняються легкою вагою і компактністю. Трекінгові намети схожі на туристичні, але мають більш стійку конструкцію і годяться для тривалих походів в гори. Вони теж легкі і компактні, швидко ставляться, проте рівень водостійкості у них значно вищій, ніж у попереднього виду.

Кемпінгові намети зазвичай важче своїх побратимів, адже вони розраховані для ночівлі в одному і тому ж місці кілька днів, відмінно підходять для автотуризму і сімейного відпочинку. Їх роблять великими і місткими, щоб усередині було зручно не тільки спати, але проводити час вдень, при необхідності готувати їжу. Звичайно, для пішого туризму такий намет через вагу точно не підійде, а ось рибалкам, які не бажають купувати дорожчу спеціалізовану коропову палатку, кемпінгова модель може сподобатися.

Далі йдуть різні професійні намети. Серед таких експедиційні, штурмові і альпіністські моделі, які відрізняються технологічністю і продуманістю. Ці намети повинні не підводити навіть в найважчих погодних умовах, коли в горах починається сильна завірюха або справжня буря. Вони швидко ставляться, надійно захищають від вітру, мало важать, робляться тільки з кращих матеріалів і дорого коштують, тому недоцільні для любителів простих нетривалих маршрутів.

І під кінець згадаємо про різні спеціалізований моделі, що пристосовані для певного роду діяльності на кшталт полювання, вже згаданої риболовлі, відпочинку на пляжі або дитячих ігор. У кожного з цих видів будуть свої конструкційні особливості, які допомагають комфортно себе почувати в конкретних умовах.

Місткість, кількість входів, сезонність

Перейдемо до більш простих речей. Я ж нікого не здивую, сказавши, що намети можуть вміщати різну кількість людей, мати один або кілька входів і підходити для певного сезону? Що вибрати саме вам - залежить від вашої ситуації. Якщо ви подорожуєте на самоті, то вам вистачить і одномісного намету, а для компанії з кількох людей потрібна палатка побільше. Іноді зустрічаються і дуже великі моделі, що здатні вмістити до 8 осіб, але це точно не варіант для пішого туризму, адже такі гіганти зазвичай важкі і їх важко ставити і збирати. Бувають також намети на кілька «кімнат», де одне приміщення як прищепило служить спальним місцем, а інше тамбуром або кухнею.

Тепер про входи. Їх може бути від одного до чотирьох (очевидно, правда?). Чим більше входів, тим краще вентилюється намет і тим холоднішим він бути. Найпростіші і найуніверсальніші намети роблять з 1-2 входами, що досить зручно і ергономічно. А ось якщо перед вами намет на 3-4 чотири отвори, то це швидше за все модульна версія намету, яку можна поєднувати з аналогічними за розмірами.

Порада: придивіться до застібок на входах. Добре, якщо вони зроблені з нержавіючого матеріалу, їх зручно відкривати з двох сторін, а на собачці є елементи, котрі світять в темряві. Ці незначні на перший погляд деталі істотно підвищую комфортабельність похідного житла.

Намети можуть бути розраховані на холодну пору року, теплий період або підходити і для літа, і для зими. Їх класифікують так:

 • Літні - одношарові або двошарові з хорошою вентиляцією, антимоскітними сітками і конструкцією, що не розраховано на витримувати додаткову вагу у вигляді снігу.
 • Весняно-осінні - як правило двошарові намети з більш щільного матеріалу з високою водостійкістю дна і тенту. Вентиляція таких наметів не поступається літній, а сама конструкція іноді доповнюється «спідницею» внизу тента, яка краще захищає від вітру.
 • Зимові - виключно багатошарові намети з широкою «спідницею», посиленою конструкцією і малою кількістю вентиляційних отворів.
 • Всесезонні - більш менш універсальні намети, які підходять тим, хто не ходить в тривалі зимові походи, а обмежується декількома днями на природі.

Нарешті робимо вибір

І ось, нарешті, збагатившись знаннями, ми підійшли до головного питання для будь-якого туриста - «Як обрати намет?». І відповідь досить проста - так, щоб він відповідав вашим туристичним амбіціям, максимально задовольняв необхідний вам рівень комфорту і не спустошував гаманця. Чесно відповідайте собі на питання навіщо ви купуєте намет. Щоб іноді вибиратися з друзями в ліс і співати біля багаття пісні під гітару? Або для подолання багатоденного гірського маршруту? А може ви йдете в похід взимку і потребуєте дійсно теплого переносного житла? Або навпаки їдете з усією родиною до моря «дикунами»?

Як тільки ви зрозумієте навіщо, де і як будете використовувати намет, врахуєте свій попередній туристичний досвід і плани на майбутнє, то з вже набутими знаннями про «похідний будинок» відповідь на головне питання з'явиться в голові саме собою. І в які б походи ви не ходили, нехай ваше спілкування з дикою природою завжди залишає після себе тільки приємний післясмак!

Коментарі до статті «Як обрати намет»

Ваш коментар буде першим!
Ваше фото
044 232 88 27
057 761 32 72
Пн-Пт 9-18:00 СБ-НД 10-15:00