Як обрати спінінг

Якщо ви зовсім новачок, прочитайте статтю Види риболовлі та способи лову, а якщо ви новачок саме в лові на спінінг читайте цю.


Спінінг складається з бланка (карбонової палки), кілець, ручки та котушкотримача. 
У спінінгістів зазвичай від 5 до 10 спінінгів і це обумовлено ось чим. Спінінговий лов це не про промисловий лов риби для годування сім'ї. Це про витончене задоволення, яке ще й дешевше, ніж ходити до хорошого психолога. Цілком можна купити спінінг і ловити їм все життя, при цьому ловити не те, щоб сильно менше колег. Але задоволення буде на порядок менше, і щоб це зрозуміти, пояснимо чому спінінги такі різні.
 
Ловити можна з човна та з берега, на силікон або воблер Для всього цього потрібні окремі спінінги не тільки для задоволення, але й просто щоб приманка працювала. Неможливо твічити 160-й воблер джигової снастю 4-17 грам. І вкрай важко і безглуздо ловити мікроджигом на спінінг для твіча.
 
Читайте далі, якщо бачили незнайомі слова, мі тут все докладно розповімо, так що “відкиньтеся на спинку стільця”.
 
Коротко кажучи: у спінінгів зовсім різна чутливість (стрій) і міцність-жорсткість (тест).
 

Стрій спінінга

Стрій спінінга впливає на його динаміку роботи та чутливість. Екстрафаст більш чутливий, а медіум або слоу краще в'яже рибу не даючи зійти під час виважування. 
 
 
Треба також розуміти, що “стрій” це “динаміка роботи” спінінга при роботі з вагою приманки. Зрештою при виважуванні великої риби будь-яка якісна палка може звернутися практично в кільце, так що ілюстративна фотка не означає того, що екстрафаст не прогнеться в результаті ближче до ручки.
 
Ну і максимальне задоволення від процесу звичайно приносить найчутливіша снасть, тому Fast та Extra-Fast спінінгів на ринку найбільше. 
 

Також варто відзначити, що недорогі, погано зроблені, китайські спінінги навіть при екстрафастовості можуть мати значно гіршу чутливість, ніж фірмові. Але тут вже як пощастить, бува натрапити на хороший і недорогий бланк і в китайському асортименті, хоча, звичайно, це чистої води лотерея навіть в рамках однієї моделі.

 
Також при спінінговому лові варто забути поняття волосінь – для нормальної чутливості використовуються рибальські шнури, які, на відміну від волосіні, не розтягуються. Винятком у деяких випадках може бути мормишинг, але тут дуже спеціалізована кухня для окремої статті.
 

Тест спінінга

Тест спінінга це діапазон ваг приманок на яких він працює як слід. Більшість фірм трохи розширює ці показники - китайський спінінг 2-10 грам нормально працює зазвичай від 4 до 8. Винятком є американські виробники, наприклад, СанКрой, які при, наприклад, декларованому тесті 2-10 часто коректно працюють від 2 до 15 грам. Японці - Ямага, Графітлідер або Дайва зазвичай пишуть коректний тест. Звичайно чудес не буває, якщо спінінг, як такий, коректно працює з 2 грамами не варто очікувати на те, що на товстому шнурі при вітряній погоді вам буде комфортно. Важливими є деталі.
 
 

Методи лову на спінінг.

  • Мормишинг або наноджиг - спінінг дуже легкий, короткий, “сопливий” і може працювати з грузилом 0.2-1  грам – класичну джигову проводку тут робити складно. Приманка зависає в товщі води, але це і є суть цього лову. При цьому спінінг дуже нечутливий за рахунок сопливості, зате його грою можна чудово анімувати приманки. Використовується для надпасивної риби або для дуже дрібної риби наприклад краснопірки. Іноді на такі снасті трапляється трофейна щука і все, що вам потрібно зробити, це якнайшвидше обрізати шнур, заради збереження його максимальної довжини і самого спінінга, оскільки виважування щуки на мормоспінінг з 0.10 флюром на #0.4 шнурі – завдання нетривіальне до неможливості навіть для досвідченого рибалки.
Джиг – придонний лов – занурений силікон підкидається від дна трохи вгору і знову падає на дно.
  •  Мікроджиг – від 1 до 5 грамів. Дуже чутливий спінінг – екстрафаст – найчастіша проводка – “сходинка” або щодо ситуації “рівномірка” та їх варіації з протяжками, падіннями та доведеннями.
  • Джиг – 5- і більше грам, причому його ділять на Легкий, Середній і Важкий, але по суті це одне й те саме, хоча спінінги теж потрібні різні, відповідні тесту.
Навіщо потрібні різні грузила – опишемо коротко. Якщо на великих глибинах або швидких течіях ловити з маленьким грузом – він може або дуже довго, або взагалі ніколи не опускатися на дно. Чому не ловити завжди з великим грузилом? Чим менше груз, тим менше він розлякує рибу і тим спокійніша і природніша гра приманки – окунь і щука часто віддають перевагу меншим грузам, по можливості. Судаку, навіть на дрібних глибинах, часто подобаються великі грузила. 
  • Лов на блешню - на блешню можна ловити будь-яку хижу рибу. Старий дідівський метод, хоча з'явилося безліч різних і просунутих блешень. Тут можна і на спінінгу заощадити, оскільки блешню в 99% випадків ведуть рівномірно. так блешня виходить на “розрахункову гру”, іноді опускаючи на дно, щоб зрозуміти глибину – Особлива чутливість тут некритична. Якщо не брати зовсім екзотику або комбінації - є два види блешень – колебалки та вертушки. Тейлспінери, цикади, кастмайстри та інші варіанти – це комбінації перших двох конструктивних видів.
  • Твічінг - так, воблери можна тягати і рівномірно, але найчастіше саме твічинг є основним видом проводки при лові воблерами і на ньому вони працюють найбільш привабливо для риби. Це грубо кажучи “різка подвійна удар-підтяжка” воблера до берега коли він спочатку виляє сильно вліво, та потім сильно вправо. Спінінг тут повинен бути дуже потужний, щоб воблер грав правильно, а чутливість бланка для лову на воблер потрібна приблизно ніяка, оскільки “обережне клювання” на воблер неможливе – тут висить три трійники і проблемою буде не підсікти, а зняти рибу, яка буває чіпляється відразу за всі три. Спінінг для лову на воблера схожий на кіл для відгону собак. З іншого боку сама вартість воблерів і виїзд на місце з трофейною щукою, яка на великі воблери і ловиться – вкрай недешеве задоволення. Воблер може коштувати і 400 і 1000 гривень, а за риболовлю на зачепах втрачається зазвичай не один. Хіба що на добре відомій домашній водоймі, або маючи шнур 4-ку можна поїхати без втрат. Втрачати силікон зазвичай сильно дешевше.
 

Довжина спінінга.

Останнє, що потрібно знати про спінінг – це довжина. Короткі спінінги кидають приманку, за рівних умов, не так далеко, як довгі. А далі вже щодо ситуації. Класично спінінги 2 і менше метрів вважаються “човновими”, а 2.20 і довші – береговими, щоб добрасувати "за обрій". Однак якщо ви ловите на вузькій річці в лісі, з великою кількістю нависаючих гілок зверху, то короткий човновий спінінг буде доречнішим.
Також тут варто згадати і транспортувальну довжину – більшість спінінгів – двочастники, але є і тревел варіанти на 4 і більше секцій. Вважається, що вони трохи програють у чутливості (не факт), але возити літаком, мотоциклом, велосипедом або громадським транспортом їх значно простіше.
 

Отже, нарешті, вибираємо спінінг для новачка.

 
Десь у Фінляндії або Швеції, де рибальський рай і багато риби, ми б порекомендували почати з блешень та простого, але дуже потужного спінінга для цієї мети. Однак в Україні, за рахунок запресованих водойм з невеликою кількістю риби, найрезультативнішим методом є джиг. Силіконові приманки набагато дешевші за воблери і найчастіше набагато результативніші за блешні. Якщо поруч із вами глибока чи швидка річка – то рекомендований тест буде 20-50 грам. Якщо ваше місце риболовлі – місцевий ставок – краще вибрати тест від 3 до 20 грам. Чудовими поєднаннями по ставковій щуці та трофейному окуню є 4 грами + силікон 2,5 дюйма або 5 грам + силікон 3 дюйми або 8 грам + силікон 4 дюйми.
 
Останнє зауваження. 
Чим дорожчий спінінг, тим він якісніший і приємніший. Кільця хорошої якості не псують коштовний шнур, якісний карбон дасть велику чутливість і міцність при меншій вазі спінінга одночасно. Але тут, звичайно, кожен вибирає за своїми можливостями.  
 
Всі описані фільтри є у нас у розділі спінінгів, а ми почнемо готувати статтю про вибір котушки і шнура. Ну і звичайно, в нашому колл-центрі вас переключать на професійного рибалки для консультації, якщо щось залишилося не зрозумілим.
 
 

Коментарі до статті «Як обрати спінінг»

Ваш коментар буде першим!
Ваше фото

Еще стоит почитать:

Одним из самых важных элементов экипировки для зимних приключений является термобелье. При этом не важно, едете ли вы на машине, бежите лыжную гонку или идете пешком по заснеженным тропинкам парка. Важно, чтобы вам было комфортно, а для этого нужно правильно одеться и начать именно с термобелья.

Встретил я как-то раз девушку, которая на Кинбурнскую Косу приехала с чемоданом на колесиках. Это было еще то зрелище, с одной стороны мне бы...
Сегодня попробуем расписать правильную классификацию, чтобы в дальнейшем рассказать подробно о каждом виде рыбалки и способах ловли.
Выбор катушки для спиннинга — важный этап подготовки к рыбалке, который может повлиять на успех рыбалки и удовольствие от процесса.
044 232 88 27
057 761 32 72
Пн-Пт 9-18:00 СБ-НД 10-15:00