Зв'язок працює з перебоями. Якщо телефони недоступні, телефонуйте в телеграм або вайбер!

Як вибрати спальний мішок

Більшість завзятих мандрівників часто стоять перед вибором брати спальник тепліше або легше. Правильно підібране співвідношення параметрів ваги і тепла дозволяє відчувати себе комфортно під час сну і не обтяжувати свою спину зайвим вантажем.

Ви не зможете спати спокійно, якщо вам холодно, при цьому навіть надефективний, надлегкий спальник буде одним з найважчих і об'ємних предметів у рюкзаку. Тому, читайте далі і дізнаєтеся, як вибрати зручний спальний мішок, в якому вам буде не тільки тепло спати, а й легко пересуватися в поході.

Вибираючи спальний мішок для походу, враховуйте наступні ключові фактори:

 • Температурний режим: вибирайте спальник, температурний поріг якого трохи нижче, ніж типові низькі температури, для тієї місцевості, куди ви плануєте йти.
 • Допоміжне спорядження: комфортний сон при певній температурі залежить, в тому числі, від параметрів теплоізоляції вашого намету і спального килимка.
 • Тип ізоляції: тут досить широкий вибір, все залежить від наповнювача - пух або синтетика. У кожного є свої плюси і мінуси, які описані нижче.
 • Вага: якість утеплювача і крій спальника мають велике значення. Вибираючи спальник по вазі - порівнюйте спальні мішки з однаковим температурним порогом.
 • Додаткові функції: звертайте увагу на додаткові функції, які зроблять ваш спальний мішок оптимально комфортним і зручним саме для вас. Сюди можна віднести: захист від вітру, наявність прихованих кишень, сумісність з подушками, подвійна блискавка, капюшон і інше.

Тепер окремо розглянемо кожен фактор, що впливає на вибір спальника.

Температурний режим

Температурний режим спального мішка визначає найнижчу температуру, при якій ви будете себе почувати комфортно і не замерзнете під час сну. Спочатку необхідно вибрати спальний мішок з температурним режимом нижче мінімальної температури, яка очікується в поході. У разі сумнівів розумно вибирати спальник з більш низьким температурним режимом, тому що в разі якщо буде занадто тепло - ви завжди зможете відкрити спальник і таким чином знизити температуру всередині, в зворотному ж випадку - якщо буде сильно холодно, то доведеться утеплятися підручними засобами.

Залежно від граничної температури для комфортного сну, спальники можуть бути призначені для використання за сезонами:

 • Літній (гранична температура – 0 ° С);
 • Міжсезонний (весна/літо/осінь – -10 ° С);
 • Зимовий (нижче -10 ° С).

Порада: Якщо ви плануєте ходити в походи тільки влітку і по місцях, де температура не опускається нижче 10°С, то можете сміливо брати літній спальник - він задовольнить ваші потреби по теплу і не перевантажить рюкзак зайвою вагою. Якщо ви любите подорожувати в будь-яку пору року і часто ходите в гори, то рекомендуємо взяти 3-х сезонний спальник, який послужить вам ковдрою в теплі літні ночі і не дасть замерзнути в горах восени, коли настануть перші заморозки. Якщо ж ви екстримал і готові ночувати в наметі взимку в горах, то вам необхідно вибирати собі зимовий спальний мішок, який максимально захистить і обігріє під час морозних ночей.

Варто відзначити, що всі без винятку спальники мають загальноприйняте маркування температурних режимів. Наявність специфікації для зручного порівняння корисна, але важливо розуміти більше про номінальні температури і умови, пов'язані з температурними стандартами. Ось ключові моменти, які потрібно знати:

 • Температурний стандарт «ISO» або «EN» вказує на те, що ви можете надійно порівняти будь-які два спальні мішки. Ці стандарти визначають результати тестування температурних режимів спальника в лабораторних умовах, близьких до реальних. При цьому, стандарти ISO і EN співставні. EN був старим стандартом, а ISO - новий; версія ISO покращує узгодженість результатів випробувань в різних лабораторіях.
 • За стандартом ISO/EN спальному мішку присвоюються два температурні класи: комфортний і екстремальний. Режим «Комфорт» - це найнижча температура, при якій в мішку буде комфортно спати, не замерзаючи. Зазвичай, це температура спальників, призначених для жінок. «Екстрім» - це найнижча температура, при якій спальник буде підтримувати комфорт сплячого туриста, щоб той не замерз. Зазвичай цей рейтинг присвоюється чоловічим або унісекс-спальникам. Зверніть увагу, що якщо в маркуванні температурного рейтингу немає такого терміну як «комфорт» або «екстрим», то це, швидше за все, оцінка бренду, а не результат випробувань за стандартом ISO або EN.
 • Температурний рейтинг не є гарантією тепла для будь-якого спальника. Рейтинг корисний тим, що всі бренди тестують свої спальники однаково, тому можна порівнювати спальні мішки різних брендів.

Допоміжне спорядження для комфортного сну

Спальний килимок і мішок працюють разом

Наскільки відомо, реальне тепло і комфорт можуть відрізнятися від перевірених температурних рейтингів спальників багатьма супутніми чинниками (сила вітру, вологість, опади, місцевість тощо). Однак ключовим моментом є так звана система сну. Система сну складається з трьох основних компонентів:

 1. спального мішка;
 2. спального коврику;
 3. одягу сплячого.

Якщо ви будете використовувати килимок з малою теплоізоляцією, при низьких температурах, ваш спальний мішок може не витримати температурну межу. Важливо розуміти, що рейтинг тесту спального мішка заснований на спостереженнях середньостатистичного туриста, який одягнений під час сну в термобілизну (або піжаму), шкарпетки і спить на килимку, теплоізоляція якого має R-значення приблизно 5,5 (для отримання точних вимірювань необхідно підтримувати узгодженість цих змінних у всіх протестованих спальниках).

За результатами лабораторних випробувань спальних мішків, що відповідають стандартам ISO/EN виведена таблиця температурних режимів. У ній показані рекомендовані комбінації «систем сну» на основі нічного температурного мінімуму, R-значення спального килимка і номінальною спального мішка.

УМОВИ ТЕПЛО ПРОХОЛОДНО ХОЛОДНО ЕКСТРІМ
Очікуваний нічний мінімум 10 ° С 0 ° С -7 ° С - 17° С
Діапазон значень R нижче 2 2 – 3,9 4 – 5,4 5,5+
Спальник: номінальна температура -1 ° С чи нижче -7 °С чи нижче -10 ° С чи нижче - 17° С чи нижче

Для правильної оцінки оптимального температурного режиму спальника використовуйте його «нижню межу», якщо ви любите спати в теплі; використовуйте режим «комфорт», якщо ви спокійно переносите холод.

Типи утеплювача спальних мішків

Вибір утеплювача – важливий крок у виборі спального мішка для піших походів. Нижче наведені основні відмінності між пуховим і синтетичним наповнювачем.

 • Пух - легка вага, мінімальний розмір за рахунок стиснення, хороша теплоізоляція в холодних і сухих погодних умовах, міцність.
 • Синтетика - швидко сохне в разі намокання, гіпоалергенний, не збивається, якщо промокне.

Незалежно від того, який тип утеплювача ви виберете, знайте, що основний секрет полягає в тому, щоб рівномірно і збалансовано розподілити утеплювач між вкладишем мішка і зовнішньою оболонкою. У пухових мішках зазвичай використовуються різні конструкції з перегородками, в той час як в синтетиці зазвичай застосовуються стьобані, зміщено-стьобані і/або гонтові конструкції. Мета - забезпечити рівномірний розподіл теплоізоляційного матеріалу навколо тіла туриста і уникнути холодних точок.

Більш детальна інформація як вибрати спальник по типу утеплювача нижче.

Пуховий утеплювач в середньому більш дорогий матеріал, ніж синтетика. Пух користується попитом, тому що він легше і більш стискається. Крім того, пуховий наповнювач більш довговічний, ніж синтетичний, тобто він зберігає постійний рівень тепла протягом більш тривалого періоду часу (до 10-ти років, при правильному догляді). Ось кілька ключових моментів, на які потрібно звернути увагу при виборі пухового спальника:

 • «Щільність наповнювача». Не всі пухові спальники однакові. «Щільність наповнювача» - це характеристика, яка вказує на якість пуху – більше число говорить про те, що пух піднімається вище і генерує більше тепла для своєї ваги. Найдорожчі моделі, призначені для екстремально холодних або надлегких походів, мають найвищу щільність – ближче до 800.
 • Водостійкість. Щоб запобігти втраті пухом ізоляційних властивостей при намоканні, більшість спальних мішків наповнено пухом, мають водовідштовхувальне просочення.

Синтетичний утеплювач пропонує відмінні характеристики за доступною ціною. На відміну від пуху, він продовжує забезпечувати теплоізоляцію у вологому стані, тому для вологого клімату це кращий варіант. Більшість синтетичних матеріалів виготовлено з поліестеру.

Зверніть увагу, що тип ізоляції є основним чинником, що визначає розмір спального мішка, коли він знаходиться в зібраному стані. Пухові спальники на порядок менше і легше своїх синтетичних «побратимів», але і коштують вони відповідно дорожче.

Вага спальника

Найважливішими факторами, що впливають на вагу спального мішка, є його ізоляція і форма. Більш ефективні ізоляційні матеріали, такі як вдосконалена синтетика і наповнювачі з високим ступенем щільності, забезпечуватимуть більше тепло при меншій вазі. Оскільки мішок вимагає більшої ізоляції, щоб отримати більш теплий (нижчий) температурний рейтинг, то при виборі спальника необхідно порівнювати його з аналогічними температурними рейтингами при порівнянні ваги мішків.

Порада: вибирайте спальник легше, але, при цьому не забувайте про температурний режим, адже легкий спальник не завжди означає – теплий, знайдіть свою «золоту середину».

Форма спального мішка

Варто відзначити, що мішок з гладкою формою і щільною посадкою буде легше, ніж аналогічний, красивий і місткий. Спальні мішки бувають трьох основних форм:

 • «Кокон» - анатомічний спальник, який повторює форму тіла. Для підвищення тепла і зменшення ваги цей тип спального мішка має вузький крій і контурний капюшон, який можна щільно затягнути для більшого тепла. Загальна посадка щільна - турист зазвичай перевертається разом з мішком, а не всередині нього.
 • «Бочка» - цей напів-прямокутний тип спальників охоплює безліч форм, кожна з яких пропонує компроміс між теплотою і місткістю. Зверху цей тип спальників, як правило, має капюшон, а знизу він прямокутної форми.
 • «Ковдра» - більшість спальників мають просту прямокутну форму, яка максимально містка і з вигляду нагадує ковдру. Крім того, в розстебнутому вигляді цей тип спальника можна дійсно використовувати як ковдру.

11

Вибір спальника за розміром

Зазвичай вибір розміру спальника залежить від зросту туриста, до нього додають ще 20-30 см. Літнім моделям досить мати запас в 15-20 см, а в зимових потрібно - 25-30 см. Це пояснюється тим, що в теплу пору року зазвичай сплять в одній нижній білизні або в легкій піжамі, а для ночівлі в «мінус» за бортом треба утеплятися додатково, одягаючись відповідно. Крім того, часто в осінньо-зимовий період туристи ховають в спальник техніку, воду і комплект ходової термобілизни, щоб з ранку одягатися в тепле. Тому в спальному мішку потрібен додатковий простір всередині.

Для зручності деякі виробники випускають спальники двох розмірів: R (regular) – для людей зростом до 185 см і L (long) – для людей зростом вище. Це може служити зразковим орієнтиром при виборі, з поправкою на те, що якщо ваш зріст трохи нижче 185 см, то краще брати спальник розміру L. Іноді зустрічаються і спальники розмірів EL (extra long) – для туристів з високим зростом.

Також зустрічаються спеціальні жіночі моделі спальників. Вони мають маркування SL. Жіночі спальники менше аналогічних чоловічих. Зазвичай розраховані на жінок зростом до 175 см і мають краще утеплення.

Зверніть увагу, що і невисокому туристу можна зупинити свій вибір на розмірі SL. Вам не доведеться нести на собі зайву вагу, як у випадку зі стандартним розміром R (regular). Крім того, за рахунок більшої щільності утеплювача спальник буде тепліше.

Порада: перед покупкою протестуйте спальник – запакуйтесь в нього, застебніться і спробуйте полежати в ньому, повернутися вліво і вправо, відчуйте його обсяг, оцініть зручність і комфорт.

Додаткові функції спального мішка

Капюшон: капюшон забезпечує додаткове тепло, особливо коли він щільно прилягає до голови. Деякі капюшони оснащені «диференційованими шнурками», які мають різну товщину, тому можна легко визначити, який шнур регулює фіксацію на шиї, а який – розкриття капюшона.

Захист від продування: захист від вітру зазвичай проходить по всій довжині спальника уздовж блискавки, щоб не допускати витоку теплого повітря. Вгорі мішка, в області шиї, є наскрізні коміри, щоб не допускати виходу теплого повітря.

Блискавка з захистом від защемлення: защемлення блискавки при спробі відкрити або закрити спальник дратує і викликає додатковий знос тканини. Деякі виробники закривають блискавку захисним кожухом по всій довжині; інші вирішують цю проблему за допомогою особливої конструкції бігунка самої блискавки.

Приховані кишені: зазвичай розташовані в області грудей поруч з верхньою частиною спальника, зручні для зберігання невеликих предметів, таких як годинник, смартфон або документи.

Сумісність зі спальним килимком: в деяких мішках ізоляція нижньої частини може бути замінена на рукав для спального килимка. Точно так же петлі для подушок дозволяють використовувати ремені для кріплення подушки до головної частини спальника.

Карман для подушки: в деяких мішках є спеціальна «кишеня для подушки», в яку можна покласти одяг і зробити таким чином подушку.

І наостанок, ще порада: при виборі спального мішка, не забудьте врахувати розміри свого рюкзака, в який ви будете його пакувати. Ідеально, якщо спальник буде міститися у відділенні, спеціально передбаченому для цих цілей.

Коментарі до статті «Як вибрати спальний мішок»

Ваше фото
Аня
0 0
Собиралась купить на весну спальник....чувствую процесс затянется, столько нюансов...
Ваше фото
Кирилл
0 0
Интересно, познавательно, информативно. Спасибо за туристический ликбез!
Ваше фото
044 232 88 27
057 761 32 72
Пн-Пт 9-18:00 СБ-НД 10-15:00