Як зберігати і прати спальний мішок?

Ті, хто часто подорожує, знають, що за своїми похідними атрибутами, в тому числі і спальником, необхідний правильний догляд не лише під час походу, а й в «міжсезоння». Тому важливо знати, як правильно зберігати спальник, щоб він прослужив якомога довше.

Ось кілька простих порад, як зберігати спальний мішок вдома:

 1. Після повернення з подорожі – витягніть мішок з чохла.
 2. Розстебніть спальник, повісьте і ретельно його просушіть.
 3. Після просушування – нещільно скрутіть мішок і упакуйте, бажано, в добре вентильований бавовняний або сітчастий пакет.
 4. Зберігати спальник слід в прохолодному і сухому місці.

Правила домашнього зберігання однакові для всіх типів спальників, незалежно від матеріалу утеплювача (пуховий або синтетичний) і розміру. Тепер, розглянемо більш докладно ці рекомендації.

Чому занадто сильне стиснення погано для вашого спальника

Теплоізоляція – ключ до збереження тепла. Як пухові, так і синтетичні спальники необхідно збивати перед тривалим зберіганням, щоб створити невеликі повітряні простори всередині ізоляції (утеплювача). Потім вони утримують тепло тіла, щоб допомогти туристу зігрітися під час сну.

Якби ви поклали свій спальний мішок без спального килимка під ним, а потім залізли б всередину, то виявили б, що дно мішка – холодне. Це пояснюється тим, що ізоляція стискається під вашою вагою і не може збитись належним чином.

Хоча пухова і синтетична теплоізоляція спальників добре справляються з збиванням після стиснення, їх еластичність має межу. Якщо залишити спальний мішок в стислому стані (всередині чохла) на кілька місяців, то теплоізоляція втратить пружність і підйомну здатність. Синтетика, як правило, показує найгірші результати в цьому відношенні, але, в цілому, обидва типи можуть втратити теплоізоляційні властивості при неправильному зберіганні.

Як правильно сушити спальник

Якщо не просушити спальний мішок між походами, на поверхні і всередині утеплювача може утворитися цвіль і грибок. Для того, щоб цього не сталося – спочатку повністю розпакуйте мішок. Потім повісьте його на мотузку або на велику вішалку на відкритому повітрі на 6-8 годин. При цьому, зверніть увагу, що залишати спальник під прямими сонячними променями не рекомендується, бо ультрафіолет може послабити тканину.

Прискорити процес просушування можна, вивернувши мішок навиворіт протягом перших 4-х годин, а потім вивернувши його лицьовою стороною і повісивши так ще на 4 години. Особливо важливо це зробити, якщо зовнішній шар вашого спальника водонепроникний, тому що такий шар блокує розсіювання вологи.

Якщо в будинку немає відкритого простору, то можна повісити спальник в сухому приміщенні з контрольованою температурою. Вентилятор або теплова гармата прискорить процес сушіння. Також можна використовувати велику електро-сушилку, хоча зазвичай в цьому немає необхідності, якщо ви не збираєтеся прати спальний мішок.

Порада: Киньте 2-3 чистих тенісних м'яча в сушарку, щоб збити наповнювач і рівномірно висушити тканину. Завжди сушіть спальний мішок при низькій температурі і часто перевіряйте його, щоб не пошкодити його теплом або скручуванням.

Чистка спальника

Навіть якщо у вас немає проблем з цвіллю або грибком, рекомендується періодично мити (чистити) спальник, тому що плями від крему для тіла, піт і бруд на тканині можуть зменшити теплоізоляційні властивості. Більшість туристів роблять раз в декілька років. Однак, якщо ви завзятий турист і для вас важливо зберігати свій спальник в чистоті, то рекомендується прати його один раз в сезон.

Місце для зберігання спальника

Знайдіть в будинку місце з контрольованою вологістю і температурою

Волога і екстремальні температури погано впливають на теплоізоляцію спальника, тому уникайте сирих підвалів і неопалюваних (і не охолоджуваних) приміщень, таких як гаражі та горища. Сприйнятливість до перепадів температур також робить автомобільні багажники неприпустимими для зберігання. Замість цього знайдіть затишне місце в шафі, де сухо, а температурний режим більш-менш стабільний.

Помістіть спальник в великий вентильований чохол

Отже, вам необхідно знайти в шафі кут для вашого спальника. Щоб спальник «дихав» знайдіть для його зберігання великий чохол з бавовни, який можна придбати окремо або разом зі спільниками. У такому чохлі при зберіганні, не стискується наповнювач, а також забезпечується циркуляція повітря. Якщо в комплекті з вашим спальником немає такого чохла, то ви цілком можете використовувати для цих цілей наволочку від звичайної подушки великого розміру.

Як прати спальний мішок

У статті, я вже згадував про те, що спальник періодично необхідно ретельно чистити або прати. Тепер, розглянемо детально, як правильно це робити.

Є кілька способів прання/чистки спальника:

 • Спальник можна прати вручну в ванні. Не рекомендую цього робити, з двох причин: по-перше, навіть при дотриманні всіх порад і правил, це досить важко і забирає багато часу. По-друге, якщо ви щось зробите не так, то ви просто можете зіпсувати річ.
 • Прати в пральній машині самостійно. Це можливо, але необхідно слідувати інструкції щодо кожної окремої моделі спальника.
 • Здати в пральню. Найпростіший варіант, з гарантією того, що фахівці зроблять все правильно, головне не забудьте взяти чек.

Як часто потрібно прати спальний мішок?

Немає необхідності прати спальник після кожного походу, але рекомендується прати його як мінімум раз на рік. Якщо ви часто користуєтеся спальником, то можна прати його частіше. Кращий момент для прання спальника – це коли закінчився сезон походів і ви збираєтеся поставити його на тривалий період на зберігання в шафу. Також, рекомендується прати/чистити спальник, якщо після походу на ньому виявлено плями бруду або жиру.

Загальні поради з прання спальника:

 • • Уникайте хімічної чистки: промислові розчинники, використовувані в хімчистці, є жорсткими і можуть видалити натуральні масла з пуху (масла, які допомагають наповнювачу зберігати його верхній шар).
 • • Намагайтеся тримати свій спальник в чистоті під час походів: спальний мішок прослужить вам довше і буде залишатися чистим, якщо ви будете самі стежити за його чистотою. Запобігайте потраплянню бруду на спальник, використовуючи спеціальний вкладиш, спіть в мішку в чистому одязі і провітрюйте його після кожного сну, перед упаковкою в похідний чохол – обов'язково просушуйте.

Як прати спальний мішок в пральній машині

Як прати пуховий спальний мішок

 1. Уважно прочитайте інструкцію і рекомендації з прання до вашої моделі спальника (якщо в комплекті немає, знайдіть в Інтернеті на сайті виробника).
 2. Використовуйте пральну машину великого обсягу з фронтальним завантаженням. Велика ємність забезпечує ретельне ополіскування спальника. Не можна прати спальник в пральних машинах з вертикальним завантаженням, тому що мішок може бути пошкоджений, якщо він заплутається або обернеться навколо центрифуги.
 3. Для пухових мішків рекомендується використовувати «делікатний режим» прання на мінімальній швидкості обертання. Використовуйте спеціальні засоби для чищення, призначені для прання таких речей.
 4. Повністю розстебніть блискавку, щоб бігунок не зачепився або не зламався.
 5. Для прання використовуйте теплу воду, зазвичай не більше 30°С.
 6. Використовуйте режим «полоскання» не менше двох разів, щоб повністю видалити всі засоби для чищення. Залишки можуть перешкодити волокнам пуху всередині спальника піднятися вгору. Видаліть з мішка якомога більше вологи; пух повинен відчуватися як щільні грудки в мішку. Якщо він схожий на губку, повторіть цикл полоскання.
 7. Під час вивантаження з пральної машини підтримуйте весь спальник (а не тільки один його кінець). Це допомагає уникнути натягу і розриву швів.

Як випрати синтетичний спальник

 1. Як і з пуховим спальником, спочатку прочитайте рекомендації з прання від виробника.
 2. Аналогічно з пуховим – підійде тільки пральна машина з фронтальним завантаженням.
 3. Для прання використовуйте тільки «делікатний» режим і чистячі засоби, рекомендовані виробником.

Решта етапів машинного прання синтетики збігаються з пранням пухового спальника.

Як правильно сушити спальний мішок після прання

Синтетичні спальники сохнуть набагато швидше, ніж пухові. Так, просушка синтетичного мішка займе трохи більше години. Для повного висихання пухового мішка буде потрібно кілька годин.

Ось кілька порад по сушці пухового або синтетичного спального мішка:

 • По можливості використовуйте сушилку великого розміру.
 • Встановіть сушилку на мінімальну температуру. Висока температура може розплавити ніжні нейлонові тканини. Краще довше сушити на «мінімумі», ніж купувати потім новий спальник.
 • При сушінні пухового спального мішка рекомендується покласти всередину 2-3 тенісних м'яча, щоб пух під час сушки рівномірно розподілявся по спальнику. М'ячики розбивають грудки пуху і прискорюють процес сушіння. Для синтетичних спальників також можна використовувати тенісні м'ячі, але це не обов'язково.
 • Інші методи сушки: хоча це займе більше часу, ви також можете висушити спальник на відкритому повітрі, повісивши його на чисту поверхню в місці з низькою вологістю і без потрапляння прямих сонячних променів.

Як прати спальний мішок вручну

Якщо ви все-таки зважитеся прати спальник вручну, то наступні поради для вас:

 1. Наповніть ванну або великий таз прохолодною або теплою водою.
 2. Додайте рекомендований виробником засіб для чищення пухового або синтетичного спальника; не використовуйте занадто багато мила, тому що потім його буде складно його змити.
 3. Акуратно занурте спальник в воду і нанесіть мило на всю його поверхню.
 4. Ретельно потріть найбільш забруднені ділянки. Дайте помокнути до однієї години.
 5. Злийте воду з ванни і відіжміть воду, що залишилася.
 6. Наповніть повторно ванну чистою водою для ополіскування, а потім акуратно видаліть мило. Дайте мішку відмокнути хвилин 15 і злийте воду.
 7. Видавіть воду, що залишилася. Повторюйте процес полоскання, поки вода не очиститися від мила.
 8. Обережно відіжміть якомога більше води з спальника. Акуратно віднесіть його в сушарку або повісьте на відкритому повітрі.

Точкова чистка спальника

Оскільки внутрішня підкладка в області голови і ніг спального мішка має тенденцію сильно бруднитися, то слід періодично чистити ці області, перш ніж повністю прати весь спальник. Ось як це зробити:

 1. Нанесіть невелику кількість м'якого мила (того ж миючого засобу, яке використовується для прання мішка) на місце забруднення.
 2. Використовуйте зубну щітку з м'якою щетиною, щоб акуратно очистити бруд.
 3. Протріть місце забруднення вологою губкою.

Порада: тримайте верхній шар або підкладкову тканину подалі від внутрішнього утеплювача, щоб під час чищення та миття зовнішнього шару не намочити утеплювач. Якщо він намокне, то просушіть його, перш ніж прибирати спальник в чохол.

Наостанок, ось вам кілька порад, про те, як утеплити спальний мішок і зробити його тепловіддачу більш ефективною:

 1. Використовуйте щільний каремат або спальний килимок з високим ступенем теплоізоляції. Пам'ятайте, що чим товще ваша «підстилка», тим менше тепла ваш спальник віддає вниз.
 2. Спіть в термобілизні. Хороший комплект термобілизни допоможе вам зігрітися і зберегти тепло навіть в мінусові температури.
 3. Якщо є покривало або пончо – укрийте спальник ним зверху, це дозволить додатково акумулювати тепло.
 4. Покладіть в спальник пару пластикових пляшок з теплою водою.

Коментарі до статті «Як зберігати і прати спальний мішок?»

Ваше фото
походник
1 0
А зачем его стирать спальник вообще. Я сплю в термухе и в носках в спальнике, соответственно он и не пачкается сильно. После стирки ему в любом случае будет только хуже.
Ваше фото
Владимир Андреевич
0 0
Так термуха отводит пот от тела, после чего он отлично высыхает на спальнике. Как его не стирать после этого?
Ваше фото
Аня
0 1
Недавно подарили спальник, с намеком на путешествия) Статья оказалась очень в тему)
Ваше фото
Иван
0 0
Спасибо. Ваши статьи продлевают жизнь моей туристической снаряге. Лайфхак принимается!
Ваше фото
044 232 88 27
057 761 32 72
Пн-Пт 9-18:00 СБ-НД 10-15:00